Muzyka

Jazzowa ekstraklasa

fot. materiały promocyjne Jazz na Starówce

Na Rynku Starego Miasta w Warszawie powoli dobiega końca festiwal Jazz na Starówce. Organizatorzy w tym roku idąc tropem maksymy Alfreda Hitchcocka, zaserwowali nam w licpu, na starcie, trzęsienie ziemi, aby dalej przez kolejne sobotnie wieczory atmosfera rosła.

Tym razem na scenie pojawia się mistrzowie, którzy – wydawać by się mogło – nie tak dawno wchodzili na scenę. Ale czas płynie nieubłaganie, zarówno Marcin Wasilewski jak i Adam Pierończyk to dzisiaj solidne firmy europejskiego jazzu, rozpoznawalne na całym świecie. Usłyszymy ich w programie „Arctic Riff”, którego płytowa premiera miała miejsce dwa miesiące temu pod szyldem słynnej monachijskiej wytwórni ECM, tyle, że zamiast Joe Lovano, ikony jazzowego saksofonu, na instrumencie tym usłyszymy Pierończyka.

Trio Marcina Wasilewskiego, wczęśniej znane jako Simply Acoustic Trio, to zespół uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To aktualnie najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych). Mimo wielkiej popularności, własnego wypracowanego stylu, są zespołem w nieustającej drodze. Na pewno nie powiedzieli ostatniego słowa. Jego lider w ankiecie prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego „Down Beat”, dwukrotnie (w 2005 i 2011 roku) Wasilewski został uznany za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Trio jak i sam lider łącznie zdobyli 9 statuetek Fryderyka, co sprawia, że pianista i jego kompani to najczęściej nagradzani tym laurem jazzmani w Polsce. Adam Pierończyk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz innowatorów jazowej sceny. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. Wielokrotnie uznawany najlepszym saksofonistą sopranowym w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.  W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ted Curson, Anthony Cox i Joey Calderazzo.

W sobotę o godz. 19 na Rynku starego miasta usłyszymy kwartet w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian; Sławek Kurkiewicz – kontrabas; Michał Miśkiewicz – perkusja; Adam Pierończyk – saksofon tenorowy. Wstęp na koncert jest bezpłatny, organizatorzy proszą o zachowanie należytego dystansu. Za tydzień w tym samym miejscu festiwal zwieńczy koncert tria Leszka Możdżera.