InformacjePolska

Zaskakująca akceptacja kontrowersyjnej kandydatury ambasadora Niemiec w Warszawie

fot. Twitter

Strona polska zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena – poinformował w poniedziałek PAP wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Akceptujemy kandydaturę Arndta Freytaga von Loringhovena na ambasadora Niemiec w Polsce” – powiedział PAP Szynkowski vel Sęk. To zaskakująca decyzja bowiem wcześniej strona polska zgłaszała liczne zastrzeżenia, co do tej nominacji. Ojciec ambasadora był adiutantem Hitlera, do końca wiernym Fuhrerowi. Warszawie nie podobała się także agenturalna przeszłość Arndta Freytaga von Loringhovena.

Wiceminister MSZ powiedział, że „istotnym elementem rozmów z niemieckimi partnerami musi być zwracanie uwagi na szczególny rodzaj polskiej wrażliwości, wynikający z faktu, iż zbrodnie II wojny światowej pozostają cały czas w świadomości polskiego narodu wielką niezabliźnioną raną”.

„Zabliźnienie tej rany jest tym trudniejsze, jeśli weźmie się pod uwagę powracające próby fałszowania historii i braku pełnego rozliczenia win i krzywd. W tym kontekście szczególne znaczenie ma postawa Niemiec i niemieckich polityków” – dodał.

Jak dodał, kwestie historyczne pozostają „najwrażliwszym kontekstem relacji polsko-niemieckich i wielkim wyzwaniem dla każdego reprezentanta Republiki Federalnej Niemiec, w szczególności zaś dla ambasadora, najważniejszego reprezentanta RFN w Polsce”.

„Kwestia ta jeszcze przez szereg lat będzie wymagać cierpliwego, spokojnego i uczciwego dialogu, Polska zaś, jako pierwsza i największa ofiara niemieckiej agresji roku 1939, kraj najbardziej poszkodowany w wyniku II wojny światowej, ma pełne prawo oczekiwać od Niemiec i ich najważniejszych reprezentantów gotowości do bezwarunkowego wyznawania win i stawania w prawdzie na rzecz pojednania” – mówił.

Zdaniem strony polskiej, wspólne zrozumienie i uznanie tej kwestii daje nowemu ambasadorowi Niemiec w Polsce „bezprecedensową szansę na poczynienie kroków zmierzających do – tak potrzebnego naszym narodom – uczciwego rozliczenia się z dramatyczną historią i poczynienia kroków na rzecz zabliźnienia się +polskiej rany+ oraz doprowadzenia do autentycznego i historycznego pojednania”.

„Rząd Premier Beaty Szydło wysłał do Berlina, Paryża, Londynu, Waszyngtonu, Moskwy i innych stolic profesorów uniwersyteckich. My otrzymujemy z Berlina szefa wywiadu. Ciekawe czasy” – skomentował nominację były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO. 

Źródło: Telewizja Republika