Kultura

Joshua Richards dostał Złotą Żabę na Festiwalu EnergaCamerimage za film „Nomadland”. Nagrodzony również Johnny Depp

Camerimage.pl

Autor zdjęć Joshua James Richards otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu EnergaCamerimage za film „Nomadland”. Konkurs filmów polskich wygrał biograficzny dokument „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika. Nagrodę specjalną otrzymał Johnny Depp.

Złotą Żabę w konkursie głównym tegorocznej edycji festiwalu Richards odebrał zdalnie, bo z uwagi na pandemię wydarzenie mogło odbyć się jedynie w formule online.

Witam z Kalifornii. Mój mózg właśnie wybuchł, ale jesteśmy w roku 2020, więc wszystko jest możliwe. Gratuluję organizatorom, że w tak trudnych czasach zrobili ten festiwal. Otrzymanie Złotej Żaby było moim marzeniem. Nie umiem dobrać odpowiednich słów, aby wyrazić swoje zadowolenie – stwierdził laureat głównej nagrody.

„Nomadland” to film w reżyserii Chinki Chloe Zhao.

Srebrną Żabą w konkursie głównym został wyróżniony Rauno Ronkainen za film „Helene”.

Brązowa Żaba trafiła w tym konkursie do Nicolaja Brüela — autora zdjęć do „Pinokia”.

Nagrodę główną w konkursie filmów polskich Złotą Żabę otrzymał film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Nasz film powalił covid, bo miał wejść w marcu do kin, ale wówczas wybuchła epidemia. Teraz on zmartwychwstał i pokonał covida. Od tego momentu zacznie nowe życie. To obraz o wartościach, moralności. Takie dzieła robi się bardzo trudno – wskazał Gliński.

Wspomniał o uporze związanym z realizacją tego przedsięwzięcia, jakim wykazał się producent Włodzimierz Niderhaus, który zmarł w maju tego roku.

Autor zdjęć do tego filmu Witold Płóciennik wyraził wielką radość z możliwości uczestnictwa w tej wyjątkowej produkcji.

W trakcie tego festiwalu zatęskniłem bardzo za kinem, za tym, żeby pójść i usiąść na dużej sali i zobaczyć produkcję na dużym ekranie. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli się spotkać wszyscy w kinach – podkreślił Płóciennik.

Dzieło Glińskiego opowiada o losach legendarnego warszawskiego kapelana i patrioty ks. Jana Ziei.

Johnny Depp na Camerimage miał pokazać swój nowy film – „Minamata”, ale do tego nie doszło. Otrzymał natomiast honorową Złotą Żabę „dla aktora o szczególnej wrażliwości”. Depp skierował list z podziękowaniem za „tę wyjątkową i niepowtarzalną nagrodę”.

Przez lata miałem szczęście móc pracować z wieloma wybitnymi filmowcami, wśród których znaleźli się Stefan Cazapsky, Vilko Filac, Monica Lenczewska, Chris Menges, Sven Nykvist, Nicola Pecorini, Philippe Rousselot, Peter Sova, Dariusz Wolski, a ostatnio Benoit Delhomme, z którym pracowałem nad filmem „Minamata”.

Nawiązując do pracy z Benoit Delhomme napisał, że „relacja z operatorem zdjęć jest kluczowa, jeśli nie najważniejsza, zważywszy na to, że kino jest przede wszystkim medium wizualnym”. Jak dodał, praca z nim była „czymś w rodzaju wspólnego tańca”, pełnym niespodzianek, bo nigdy nie było wiadomo, co się wydarzy.

Zawsze byłem kimś, kto wolał nie wiedzieć, co się wydarzy. By uchwycić te nieprzećwiczone chwile – chwile pomyłek – te chwile, które sprawiają, że kino i życie staje się magiczne” – napisał.

Zwycięzcą konkursu debiutów reżyserskich został film „25 lat niewinności” w reżyserii Jana Holoubka, zaś konkurs debiutów operatorskich wygrał Aurelien Marra za „My dwie”.

Złotą Żabę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych otrzymał Mehdi Azadi, autor zdjęć do „Horse Has More Blood Than a Human”.

Złotą Żabę za najlepszy dokument fabularyzowany otrzymał Alejandro Mejia – autor zdjęć do „499”. Najlepszym filmem dokumentalnym jury wybrało „Wieloryba z Lorino” ze zdjęciami Piotra Bernasia.

źródło: PAP/TVP3 BYDGOSZCZ /Camerimage.pl