DzieciInformacje

Zaczyna się rok szkolny. Przypominamy o złożeniu wniosku o 300 plus na dziecko

Obraz klimkin z Pixabay

W tym roku, podobnie jak w poprzednich można się starać o dofinansowanie szkolnego startu dla dziecka. Dobry Start to jednorazowe świadczenie dla każdego dziecka w wieku szkolnym. Świadczenie 300 plus przysługuje dziecku do 20 roku z życia.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego zostaje przedłużone do 24 roku życia. W sumie program obejmie ok. 4,6 mln uczniów. 300 plus funkcjonuje od 2018 roku, rocznie budżet państwa przeznacza na Dobry Start około 1,3 mld zł. Pieniądze możemy wydać na podręczniki i inne materiały szkolne. Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci w wieku szkolnym bez limitu zarobków..

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie „Dobry start” 300+ można już było składać od 1 lipca ale mamy na to czas do 30 listopada. Nie musimy tego robić osobiście. Wniosek o 300 plus dla ucznia można złożyć za pośrednictwem portalu PUE ZUS ( trzeba założyć swój profil PUE, a potem w prosty sposób można złożyć wniosek o świadczenie), strony empatia.mpips.gov.pl, a także przez bankowość elektroniczną, czyli po prostu na stronie swojego banku i to jest bardzo czesto wykorzystywana przez rodziców metoda. Na stronie internetowej każdego z tych banków znajdziemy instrukcję, jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus dla ucznia. Rolą banku jest jedynie przyjęcie wniosku. Weryfikacja i wydanie rozstrzygnięcia w sprawie prawa do świadczenia Dobry Start to zadanie gminy, do której wniosek został złożony.

Jeśli chcemy złożyć wniosek w formie papierowej, to możemy zrobić od 1 sierpnia. Odpowiedni dokument składamy tak jak wniosek o 500 plus na dziecko. Możemy to zrobić w urzędzie miasta bądź gminy, ośrodku pomocy społecznej lub specjalnie wyznaczonym miejscu, jeśli jest takie w naszej gminie. Informacji należy szukać na stronach internetowych lokalnego urzędu.

Termin upływa 30 listopada. Pamiętajmy jednak, że im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej dostaniemy pieniądze. Złożenie wniosku o 300 zł wyprawki dla ucznia (Dobry Start) w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do końca września. Jeżeli złożymy wniosek po rozpoczęciu roku szkolnego, to na pieniądze poczekamy dwa miesiące.

Wnioski o świadczenia socjalne obsługują następujące banki: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska SA (także dla klientów byłego Raiffeisen w systemie moj.bnpparibas.pl), Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), Santander Bank Polska SA, SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.