Świat

Już nie maki, a piwo z Monte Cassino?

Piwo, Pixabay

Birra Montecassino, czyli piwo Monte Cassino, to nazwa trunku, który będzie produkowany w gospodarstwie na terenie Albaneta na wzgórzu, gdzie trwały walki podczas II wojny światowej m.in. z udziałem 2 Korpusu Polskiego. Włosi powrócili w niedzielę do planów produkcji piwa, noszącego nazwę historycznego wzgórza, przeciwko czemu w ostatnich latach protestowała strona polska, zwracając uwagę na znaczenie tego miejsca dla historii Polski oraz na to, że w pobliżu są polskie pamiątki walk, a także cmentarz, na którym pochowano wielu żołnierzy 2 Korpusu generała Władysława Andersa.

Birra Montecassino będzie produkowana w gospodarstwie rolnym, należącym do benedyktynów z tamtejszego opactwa. Piwo będzie produkować przedsiębiorca, który w 2015 roku na terenie tym, w pobliżu polskich miejsc pamięci, urządził Wioskę Świętego Mikołaja. Po protestach ambasady RP we Włoszech ten świąteczny jarmark został zlikwidowany.

Biznesmen Daniele Miri, cytowany przez Ansę, wyjaśnił, że w obecnym trudnym okresie po pandemii koronawirusa Włochy muszą powrócić do „sedna swego istnienia”.

„To dusza obywateli, to korzenie historii każdego z nas” – dodał, odnosząc się do dziejów opactwa, założonego przez świętego Benedykta, jednego z patronów Europy.

Jak wyjaśniono, piwo Monte Cassino powstanie w ramach projektu ożywienia historycznych miejsc na wzgórzu i promocji tej części kraju.

źródło: PAP