InformacjeZdrowie

Już wiadomo ilu Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Obraz Tumisu z Pixabay

Polacy nieco oswoili się ze stanem epidemii jednak nadal w zdecydowanej większości respondenci boją się zachorowania. Tym, co różnicuje stopień lęku to płeć, wiek, wykształcenie oraz miejsce zamieszkania.

Poziom lęku jest podobny jak w połowie marca, na początku fali zachorowań. Obecnie, tak jak dwa i pół miesiąca temu, zarażenia koronawirusem boi się w sumie 62 proc. dorosłych Polaków, zaś 37 proc. nie obawia się tej infekcji. W stosunku do marca wzrosła jedynie intensywność obaw – obecnie nieco więcej respondentów bardzo boi się zarażenia koronawirusem 21 proc., niż miało to miejsce na początku epidemii 17 proc – wynika z najnowszego badania CBOS poświęconego postawom Polaków w wobec epidemii koronawirusa na przełomie maja i czerwca.

Wyraźnie częściej zarażenia obawiają się kobiety 68 proc., niż mężczyźni 56 proc. W podsumowaniu badań zwrócono jednak uwagę na to, że tym, co różnicuje stopień lęku przed chorobą Covid-19 jest wiek. „Najniższy poziom obaw charakteryzuje najmłodszych respondentów, do 34. roku życia (44 proc). W kolejnej grupie wiekowej (35-44 lata) liczba deklarujących lęk przed zarażeniem przekracza już połowę wskazań (57 proc.) i potem z każdą kolejną, starszą o dekadę, grupą wiekową rośnie”. Najbardziej boją się osoby powyżej 65. roku życia (78 proc.), u których przebieg choroby bywa najcięższy.

Obawy przed zakażeniem koronawirusem okazały się odwrotnie proporcjonalne do poziomu wykształcenia. „Najbardziej boją się wirusa osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (74 proc.) , zaś w najmniejszym stopniu lękają się zarażenia respondenci z wyższym wykształceniem (57 proc. boi się zarażenia, 42 proc – przeciwnie)” – informuje CBOS.

Kolejnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania. „W dużych miastach, powyżej 100 tys. mieszkańców, poziom obaw jest nieco niższy, niż w mniejszych miejscowościach oraz na wsi” – czytamy w raporcie CBOS.

Źródło:CBOS, Wirtualne Media