Hiszpańska Katalonia będzie uczyć religii islamskiej w szkołach publicznych dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jest to program pilotażowy stworzony przez rząd Quima Torra.
Nowy przedmiot będzie nauczany w szkołach publicznych w Barcelonie, regionie Bajo Llobregat (Barcelona), Geronie i Tarragonie w roku szkolnym 2020-2021. Kurs rozpocznie się za tydzień.
Religii islamskiej będzie się nauczać w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz w kolejnych klasach, czyli dotyczy to dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Władze wyjaśniają, że przed regionem stoją „dwa wielkie wyzwania, którym trzeba stawić czoła: zagwarantowanie praw do wolności religijnej i utrzymanie spójności społecznej”.
Jest to efekt Umowy o współpracy między Państwem Hiszpańskim a Hiszpańską Komisją Islamską w celu zagwarantowania „wykonywania prawa muzułmańskich uczniów do otrzymywania islamskiej edukacji religijnej w publicznych ośrodkach edukacyjnych na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjum i liceum ”.
Nauczyciele, którzy będą odpowiedzialni za nauczanie tego przedmiotu, zostaną wyznaczeni przez „społeczności należące do Islamskiej Komisji Hiszpanii”.
Tym samym religia islamska będzie zrównywana z religią katolicką. Choć władze zasłaniają się hasłami tolerancji i różnorodności, widać wyraźnie, że muzułmanie bardzo łatwo zdobywają nowe przywileje na Półwyspie Iberyjskim.
Źródło: Okdiario.com