InformacjePolska

KGHM wspiera obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Mural Fot. Andrzej Ratajczyk

KGHM Polska Miedź S.A. został patronem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z rocznicą przełomowej w dziejach świata Bitwy Warszawskiej. 

Spółka, we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz serwisem GamePlanet,  zorganizowała  m. in. Hackathon 1920jam.pl, podczas którego programiści, designerzy gier i graficy stworzyli profesjonalne produkcje multimedialne, których tematyka była związana  z Bitwą Warszawską.  Cześć   bohaterom bitwy oddaje też  mural stworzony przy wsparciu KGHM na budynku  przy rondzie ONZ   Warszawie. Mural, graficznie utrzymany  w stylistyce komiksowej, prezentuje  najważniejsze wątki  i postaci związane z tym historycznym wydarzeniem.

– Warto podkreślić, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew decydujących o losach świata, nie było dziełem przypadku. Stanowiło efekt mobilizacji i solidarności, przywództwa i współdziałania, odwagi i strategii. To wartości bliskie KGHM. Zwycięstwo w bitwie Warszawskiej powinno być nie tyle pamiątką co drogowskazem dla obecnego, szczególnie młodego pokolenia Polaków. Ta rocznica to prawdziwy powód do dumy dla Polaków, dlatego celem działań KGHM jest godne uczczenie pamięci o Bitwie Warszawskiej –  powiedział  Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., podczas  odsłonięcia muralu.

Mural nawiązuje  do wystawy „1920 Wojna Światów”, która jest jednym z projektów realizowanych przez KGHM. Ekspozycja, mająca  na celu uczczenie 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Sowietami w decydującej o losach wojny Bitwie Warszawskiej, ma oryginalny  format , gdyż nie będzie eksponowana tradycyjnie lecz w formie gazet kolportowanych do zainteresowanych instytucji.  – Wystawa ma charakter ogólnodostępny i zachęcamy wszystkich do organizacji ekspozycji w swoim mieście, domu kultury czy w siedzibach rad osiedli. Chętnie udostępnimy plakaty i pomożemy w przygotowaniu wystawy. Wszystkie szczegóły znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.victoria-1920.com  –  poinformował  Daniel Lichota, koordynator projektów KGHM związanych z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Również w sierpniu planowany jest koncert „Victoria 1920” organizowany przez KGHM na Zamku Królewskim w Warszawie. Na potrzeby koncertu Aleksander Dębicz, światowej klasy pianista, skomponował utwór uświetniający polskie zwycięstwo z 1920 roku.  Miedziowa spółka wspólnie z Programem Niepodległa zaangażowała się także, w wydanie antologii opowiadań o Bitwie Warszawskiej, albumu poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej oraz produkcję filmu dokumentalnego dotyczącego udziału żołnierzy węgierskich w bitwie.