Polska

Kiedy szczepionka na COVID-19 będzie w Polsce? Ministerstwo Zdrowia podaje datę. Czy już są zapisy?

Obraz Bao_5 z Pixabay

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że aby szczepionka przeciwko koronawirusowi mogła być dostępna w Polsce, najpierw musi zostać zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków. Rzecznik dodał, że w naszym kraju – według deklaracji producentów – szczepionka powinna być najpóźniej do połowy stycznia.

Dodał, że ministerstwo opiera się na deklaracjach dwóch producentów co do terminu dostaw i do tego dostosowuje całą logistykę. Zaznaczył, że w przypadku szczepionek Pfizera musi być zachowana w czasie transportu bardzo niska temperatura.

Czy na szczepionkę przeciw koronawirusowi trzeba się zapisać?

– Na razie nikt nie musi się na nic zapisywać. Oczywiście w tej dłuższej perspektywie kilku miesięcy planujemy wyszczepić całe dorosłe pokolenie Polaków, ale to jest plan, akcja dobrowolna. Nie będzie tu żadnego obowiązku – zapewnił Andrusiewicz. Podkreślił, że „na pewno tych szczepionek będzie tyle, by całą populację dorosłą zaszczepić”.

Wcześniej informowalismy, że opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia – podał w niedzielę wieczorem dziennik „Daily Telegraph”. Oznaczałoby to, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

Źródło: tvp.info