Bóg

Kilkanaście ofiar księży-tradycjonalistów. Skandal w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X

Fot. Pixabay

Posługujący od 30 lat kapłan Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX), związanego z ruchem tradycjonalistycznym w Kościele Katolickim, został oskarżony o seksualne wykorzystanie conajmniej 15 ofiar i zesłany do tzw. „Złotego Więzienia”. 

Ojciec Pierre de Maillard został zawieszony na początku tego lata i odprawia okres „modlitwy i pokuty” w domu rekolekcyjnym w Montgardin we francuskich Alpach, zwanym „Złotym Więzieniem” – miejscu, do którego wysyłani są kapłani z problemami – informuje Church Militant. 

Skandal został po raz pierwszy przedstawiony w filmie dokumentalnym z 2017 roku o przestępstwach seksualnych FSSPX i ich tuszowaniu. Jeszcze wcześniej pisała o tym prasa francuska. FSSPX nie informowało, że w Montgardin będą przebywać oskarżeni o przestępstwa seksualne. O spawach seksualnego wykorzystywania w tym środowisku w USA pisał także Chruch Militant. 

Ale to nie wszystkie grzechy Bractwa. FSSPX istnieje od lat 70. XX wieku. „Kilka witryn – w tym strona Stop Pedos Trad i Le Livre Noir de la FSSPX („Czarna księga FSSPX”) – wykonało pionierską pracę, aby po raz pierwszy ujawnić wykorzystywanie seksualne i korupcję w Bractwie” – pisze Church Militant. 

Najbardziej głośne sprawy dotyczyły wspomnianego ks. de Maillard oraz ks. Guillaume d’Orsanne. „D’Orsanne został oskarżony przez byłego studenta w 2017 roku o wykorzystywanie seksualne dzieci. Oskarżenia zostały uznane za wiarygodne przez ówczesnego przełożonego generalnego bp. Bernard Fellaya i jego asystenta ks. Alain-Marc Nély”- pisze Chruch Militant. Mimo wiedzy zwierzchników oskarżony pedofil kontynuował pracę w szkole FSSPX przez prawie dwa lata, mając dostęp do kontaktu z dziećmi. Potem był przenoszony z parafii do parafii. 

W przypadku ks. Maillarda prowadzone jest postępowanie karne.  Według Church Militant nadużycia Maillarda miały miejsce na przestrzeni wielu lat, w tym w szkołach i kaplicach Bractwa, w których prowadził lekcje katechizmu dla dzieci. 

Maillard urodził się we Francji 31 ​​lipca 1967 r. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1993 r. W Ecône w Szwajcarii. Potem został skierowany do Brukseli, aby być następcą księdza pedofila ks. Philippe Peignot, uznanego winnym w 2014 roku przez kanoniczny trybunał FSSPX do spraw wykorzystywania seksualnego dzieci. Peignot molestował pięciu chłopców w latach 1985–1987, w tym swoją najsłynniejszą ofiarę Vincenta Lamberta, który stał się centralną postacią w debacie na temat eutanazji we Francji.

Lambert po swoich traumatycznych przeżyciach został alkoholikiem. Gdy miał 42 lata będąc pijanym miał wypadek na motocyklu. Od tego czasu był w stanie wegetatywnym a media w całym kraju debatowały czy należy podtrzymywać go przy życiu. 

W ten sposób wizerunek tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, jako ostoi moralności i czystości wiary, został mocno nadszarpnięty. 

Źródło: Church Militant 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *