Informacje

Kilkunastu „ekologów” blokuje jedną z głównych ulic w Warszawie. Nazywają to Rebelią 2020. Policja interweniuje (aktualizacja)

fot. Twitter

„Policjanci podjęli czynności wobec osób blokujących ulicę Świętokrzyską, są one legitymowane. Ulica jest nieprzejezdna w obu kierunkach na odcinku pomiędzy ulicami Emilii Plater-Marszałkowska” – poinformowała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze. „W miejscu protestu na ulicy Świętokrzyskiej są policjanci z Zespołu Antykonfliktowego. Osoby, które nie stosują się do nakazu zejścia z pasów ruchu przeznaczonych dla samochodów i lekceważą policyjne komunikaty są przenoszone na bok” – podała komenda.

Inicjatorem akcji jest ruch Extinction Rebellion Polska. Blokada to wyraz – jak zapowiadali organizatorzy w mediach społecznościowych – nieposłuszeństwa obywatelskiego. „Dlaczego się buntujemy? Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji” – przekonuje ER.

Na oficjalnej stronie ER opublikowany jest apel do posłów, senatorów, ministrów i prezydenta, w którym przedstawiciele środowisk ekologicznych domagają się ogłoszenia Alarmu Klimatycznego. „Jesteśmy oburzeni i oburzone biernością polityków wobec zbliżającej się katastrofy klimatycznej” – piszą.

„Żądamy od was ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski. Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu. Naród sprawuje swoją władzę przez swych przedstawicieli lub bezpośrednio. Tak brzmi artykuł czwarty Konstytucji RP. Domagamy się, aby nasz głos został wysłuchany” – czytamy w apelu.

Policja w końcu zaczęła interwencje.

źródło: PAP, Twitter