Informacje

KO się nie poddaje. W sejmie rusza dziś specjalny zespół, który będzie tropił nieprawidłowości w wyborach. Na czele: Gasiuk-Pihowicz

Kamila Gasiuk Pihowicz Źródło Wikipedia CC

Dziś ( czwartek) w Sejmie odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu KO ds. wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach prezydenckich. Jego pracami pokieruje posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. W składzie mają się znaleźć m.in. lider PO Borys Budka oraz posłowie Robert Kropiwnicki i Barbara Nowacka.

Datę pierwszego posiedzenie wybrano zapewne nieprzypadkowo. Czwartek jest bowiem dniem zaprzysiężenia na prezydenta Andrzeja Dudy. Zespół KO zbierze się o godz. 13. „Celem spotkania jest przedstawienie zakresu merytorycznego pracy, głównych zarzutów co do wyborów, czyli tego, czym będzie się zajmował zespół do spraw wyjaśnienia nieprawidłowości przy organizacji wyborów” – powiedział Kropiwnicki.

Pracami zespołu ma pokierować posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, choć w czwartkowych obradach nie będzie jeszcze uczestniczyć, ponieważ przebywa poza Warszawą. Przewodniczący zespołu ma w związku z tym zostać wybrany później.

W składzie znajdą się ponadto lider PO Borys Budka oraz posłowie: Barbara Nowacka, Marcin Kierwiński oraz senator Bogdan Klich.

Zespół ma na swe spotkania zapraszać konstytucjonalistów, ekspertów OBWE, a także specjalistów od mediów, którzy – według Kropiwnickiego – pokażą m.in. rolę TVP w kampanii prezydenckiej. „Będziemy też spotykać się z ludźmi poszkodowanymi, którzy wnosili protesty wyborcze, także przedstawicielami Polonii, którzy nakreślą swoje zarzuty co do organizacji wyborów”- dodał poseł KO.

Uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. Wyjaśnienia Nieprawidłowości przy Wyborach Prezydenta RP w 2020 r. Kolegium klubu KO podjęło we wtorek.

Żródło: Wprost, PAP