Zdrowie

Kolejna szczepionka na koronawirusa. AstraZeneca ogłosiła, że skuteczność jej szczepionki wynosi ok. 90 proc

Test. COVID-19. Obraz Elchinator z Pixabay

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez nią wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim spełniła wymagania dotyczące skuteczności, a przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność wynosi ok. 90 proc. Firma poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji. Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów.

Badacze określają jeszcze optymalny sposób dawkowania. Okazuje się, że podanie dwóch dużych dawek szczepionki daje jedynie 70 proc. skuteczności, zaś podanie jednej dużej i jednej małej dawki podwyższa jej skuteczność do 90 proc.

Przypomnijmy, że największe nadzieję wśród światowych rządów wzbudziła szczepionka na COVID-19 firm Pfizer i BioNTech, która może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne USA i UE w połowie grudnia. W tym samym czasie Pfizer ogłosił, że szczepionka ma 95 procent skuteczności.

Szczepionka na COVID-19 o wysokiej skuteczności koncernu farmaceutycznego Moderna, to kolejny z kandydatów do wygrania wyścigu na najlepszy środek zwalczający koronawirusa. Jak obwieścił światu główny wirusolog USA dr Anthony Fauci, skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego.

Teraz do grona wynalazców dołącza AstraZeneca.

Źródło: PAP, money.pl