Polska

Kolejne problemy Rafała Trzaskowskiego

By Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91936078

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w środę na konferencji prasowej, że finanse stolicy są w opłakanym stanie. Jego zdaniem ma to związek z epidemią koronawirusa. Zadłużenie miasta do 2025 roku wzrośnie do 9 mld zł.

Sprzedawane będą miejskie budynki i tereny. Zawieszona zostanie budowa niektórych połączeń tramwajowych. Stolica zwiększy opłaty za parkowanie, a w dalszej perspektywie mogą wzrosnąć opłaty za komunikację miejską.

Przesunięte inwestycje to m.in. budowa kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, linii tramwajowych na Gocław i w ramach projektu Dworzec Zachodni – Puławska, obwodnicy Śródmieścia oraz nowego gmachu TR Warszawa.

W Warszawie poszerzona zostanie strefa płatnego parkowania. Wzrosną również opłaty za śmieci. Ratusz wprowadzi system wyliczania opłat za gospodarowanie śmieciami oparty na wodzie.

To nie koniec kłopotów Rafała Trzaskowskiego. Wczoraj „Wody Polskie” poinformowały, że w wyniku awarii „Czajki” do Wisły przedostało się 5 mln litrów sześciennych nieczystości. To zdaniem spółki największy zrzut ścieków w ciągu ostatnich kilkunastu lat w różnych krajach na świecie. Awaria nie została jeszcze naprawiona.

Na dodatek, zdaniem niektórych polityków, nie ma szans na uruchomienie w takiej atmosferze wiecznych kłopotów i skandali, zapowiadanego od wielu tygodni ruchu społecznego Rafała Trzaskowskiego. Jak powiedział dla tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski, „Nowej Solidarności, czy Ruchu społecznego „Czajka” nie będzie. Będzie tylko drwina i szydera z Rafała Trzaskowskiego. Warszawa ma gigantyczne problemy”.

„Dzisiaj Rafał Trzaskowski ma swoją robotę w ratuszu warszawskim, swoje problemy, obowiązki. Ruszył rok szkolny, brakuje pieniędzy w samorządach. Są poważne wyzwania dla samorządowców i nie ma dyskusji o żadnym ruchu politycznym” – mówił z kolei poseł Lewicy Tomasz Trela.

Choć Trzaskowski przekonuje, że podwyżki i zawieszenia inwestycji wynikają m.in. z mniejszych wpływów do budżetu, to w żaden sposób nie przeszkadzało to ratuszowi wydać 300 tys. złotych na paradę klaunów (piszemy o tym tutaj) .

Źródło: nczas.pl, tvp.info