KulturaMuzyka

Kolejny prestiżowy laur dla Alicji Węgorzewskiej!

mat.prom WOK

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej odebrała kolejną w ostatnich tygodniach nagrodę – Women in Cinema Award. Stało się to podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji.

WiCA została przyznana Alicji Węgorzewskiej za działalność artystyczną i produkcję filmów operowych oraz za zaangażowanie we wspieranie talentu młodych artystów, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 8 września 2020 roku we Włoskim Pawilonie w Hotelu Excelsior.

Nagroda Women in Cinema przyznawana jest przez akademię dziennikarek przede wszystkim kobietom, ale też mężczyznom, którzy w swojej twórczości wzmacniają wizerunek kobiet. Każda z nagrodzonych jest zaangażowana w kreowanie zmian, w swojej twórczości, działalności wpływa na pozycję kobiet w środowisku artystycznym i w społeczeństwie.

W skład kapituły, przyznającej Women in Cinema Awards wchodzą znane włoskie dziennikarki filmowe: Fulvia Caprara, Alessandra De Luca, Titta Fiore, Alessandra Magliaro, Chiara Nicoletti, Cristiana Paternò, Angela Prudenzi, Barbara Righini, Marina Sanna, Stefania Ulivi.

Laureatami tegorocznej WiCA oprócz Alicji Węgorzewskiej są uznani włoscy twórcy – Francesca Comencini, Piera Detassis, Chiara Tagliaferri, Antonella Nesi, Claudio Giovannesi, a także niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold.

Alicja Węgorzewska specjalnie dl Brulin24

– To piękne, że dostrzega się rolę kobiet w świecie i branżach, które zwyczajowo mocno obsadzone są przez mężczyzn. Ważne, że jesteśmy dostrzegani jako Polska, bo wszystko co robimy jest małą cegiełką w wielkiej kulturze naszej ojczyzny. Jak zawsze, laur jest tyle samo formą docenienia naszych starań jako zespołu oraz moich, jako szefowej warszawskich kameralistów, ale również dopinguje nas to do kolejnych działań. Jestem pewna, że to również efekt naszej otwartości na współpracę z instytucjami kultury z Włoch i innych państw europejskich. Taka konsolidacja, kreowanie nowych wartości i nowej jakości, to nie tylko znak czasu, ale wręcz wymów. I my staramy się temu sprostać, jak widać, udane. 

Stanowiącą nagrodę statuetkę z czystego srebra wykonałmistrz złotnictwa Michele Affidato, który od lat tworzy jubilerskie dzieła sztuki. To on stworzył herby dla Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka, jest też twórcą koron dla ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Wykonuje również statuetki, przyznawane artystom w San Remo.

Piotr Iwicki