UE zapowiedziała, że walka z dyskryminacją LGBT będzie stanowiła jeden z jej priorytetów.
„76% Europejczyków ankietowanych w 2019 r. Zgodziło się, że osoby homoseksualne, lesbijki i osoby biseksualne powinny mieć takie same prawa jak osoby heteroseksualne, w porównaniu z 71% w 2015 r.” – uważa KE.
Od 1999 r. UE ma uprawnienia do podejmowania działań w przypadkach dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Od tego czasu przyjęła przepisy i podjęła środki w celu rozszerzenia ochrony prawnej i socjalnej osób LGBTI.
KE nie ukrywa, że w sposób prawny faworyzuje mniejszości i chroni je w sposób szczególny. Tego typu zapisów prawnych nie ma przecież w odniesieniu do instytucji małżeństwa, dzieci czy rodziny.
„Nienawiść do osób LGBTI jest często szerzona w Internecie i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Aby walczyć z mową nienawiści w internecie, w 2016 r.Komisja Europejska uzgodniła z Facebookiem, Twitterem, YouTube i Microsoft kodeksem postępowania, który zobowiązuje je do przejrzenia większości powiadomień o nielegalnej mowie nienawiści w ciągu 24 godzin i usunięcia takich treści, jeśli niezbędny. Instagram, Snapchat, Dailymotion i jeuxvideo.com przystąpiły do kodeksu postępowania w 2018 i 2019 roku” – czytamy.
Bardzo niepokojący brzmi postulat pt. „przekraczanie granic”. Zawiera on wprost dążenie do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Ilustruje ją poniższa grafika.

„W praktyce jednak osoby LGBTI mogą napotkać przeszkody podczas przekraczania granic. Na przykład pary tej samej płci mogą mieć trudności z uznaniem ich związku lub dzieci w innym kraju UE. Prawo UE rozszerza prawo do swobodnego przemieszczania się, pod pewnymi warunkami, na członków rodzin obywateli UE, takich jak ich małżonkowie i dzieci, nawet jeśli sami nie są obywatelami UE” – uważają unijni urzędnicy.
Komisja Europejska ostrzega ponadto, że może w razie potrzeby podjąć działania przeciwko krajowi UE, który nie przestrzega prawa UE, co może doprowadzić do wniesienia sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Źródło: Komisja Europejska