Świat

Komunistycznych Chin nie stać na Nowy Jedwabny Szlak. „FT”: mamy dwudziestokrotny spadek finansowania tego projektu

asiaconnect


Według danych zebranych przez naukowców z Boston University i opublikowanych przez „Financial Times” poziom kredytów udzielonych partnerom projektu  „Drogi i Pasa” przez China Development Bank i Export-Import Bank of China spadł z 75 mld USD w 2016 r. do 4 mld USD w zeszłym roku.

Komentatorzy piszą o klęsce Chin: „Przyszły hegemon ma kłopoty i wycofuje się rakiem z chybionego projektu Drogi i Pasa. Złe zarządzanie, brak wyników i wielu wrogów zamiast przyjaciół”.

Nowy Jedwabny Szlak to morska „Droga” mająca być połączeniem Dalekiego Wschodu z Bliskim Wschodem i Afryką oraz lądowy „Pas” mający łączyć Chiny z Azją Centralną i Europą. Koncepcję tę przedstawił prezydent komunistycznych Chin, Xi Jinping, podczas wizyty w Kazachstanie w 2013 roku.

Strategia tworzenia szlaku zakłada budowę nowych szlaków komunikacyjnych i handlowych oraz inwestycje infrastrukturalne w państwach znajdujących się wzdłuż trasy.

Globalistyczna Inicjatywa Pasa i Szlaku to dla Chin możliwość dalszego rozwoju, rozszerzania strefy wpływów oraz umacniania swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Udział w tym projekcie potwierdziło 138 państw. Celem inicjatywy jest zmiana współczesnego gospodarczego porządku międzynarodowego i światowa dominacja Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

źródło: ft.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *