Świat

Konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Canberrą

Foto:pixaby

Australijscy politycy źle odczytali grafikę przedstawiającą żołnierza z nożem przystawionym do gardła afgańskiego chłopca – twierdzi ambasada Chin w tym kraju. Grafikę opublikował na Twitterze rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Spór o jego wpis to kolejna odsłona narastającego konfliktu dyplomatycznego, politycznego i handlowego między Pekinem a Canberrą.

Premier Australii Scott Morrison zwołał konferencję prasową, by potępić wpis Zhao. Określił go jako „naprawdę odrażający”. Władze Australii podkreślają, że towarzysząca wpisowi grafika nie jest prawdziwą fotografią.

Wpis nadal jest dostępny na profilu twitterowym Zhao. Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” przeprowadził wywiad z autorem grafiki.

„Gniew i ryk niektórych australijskich polityków i mediów jest niczym więcej jak błędnym odczytaniem i przesadną reakcją na tweet pana Zhao” – napisała w oświadczeniu chińska ambasada w Canberze.

Placówka dyplomatyczna potwierdziła, że do australijskiego MSZ wezwano w poniedziałek ambasadora Cheng Jingye i przekazano mu protest w sprawie grafiki. Cheng „odrzucił nieuzasadnione oskarżenia jako całkowicie niemożliwe do zaakceptowania” – dodano.

Według chińskiej ambasady władze Australii chcą „pobudzić krajowy nacjonalizm” i „przenieść uwagę opinii publicznej ze strasznych okrucieństw popełnionych przez niektórych australijskich żołnierzy”.

W swoim tweecie opatrzonym sporną grafiką Zhao napisał: „(Jesteśmy) zszokowani mordem afgańskich cywilów i więźniów dokonanym przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie czyny i wzywamy do pociągnięcia ich do odpowiedzialności”.

Z opublikowanego w połowie listopada raportu z dochodzenia wynika, że 25 żołnierzy australijskich sił specjalnych zabiło 39 nieuzbrojonych osób w Afganistanie w latach 2005-16. Dowódca australijskiej armii gen. Angus John Campbell oświadczył, że wszystkich tych zabójstw dokonano z premedytacją, nie w sytuacji bojowej.

Rząd w Canberze zwrócił się do Twittera, aby usunął ten post, zamieszczony w poniedziałek przez rzecznika chińskiego MSZ Zhao Lijiana. „To jest absolutnie oburzające i nie ma usprawiedliwienia (…) Chiński rząd powinien wstydzić się tego postu. To pomniejsza (Chiny) w oczach świata” – podkreślił wówczas premier Australii Scott Morrison.

We wtorek wpis z grafiką wciąż przypięty jest na górze na koncie twitterowym Zhao. Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” przeprowadził natomiast wywiad z autorem grafiki.

Przypomnijmy, że przy opublikowanej przez Zhao grafice znajduje się dopisek: „(Jesteśmy) zszokowani mordem afgańskich cywilów i więźniów dokonanym przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie czyny i wzywamy do pociągnięcia ich do odpowiedzialności”.

Źródło: Twitter/Tvpinfo/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *