InformacjeŚwiat

Koniec z podróżami dla Polaków. Kraje Bałtyckie wprowadzają 2-tyg. kwarantannę

Rzeka Daugava, Łotwa. Fot. Tomasz Teluk

Ci, którzy odkładali podróż na Litwę, Łotwę czy do Estonii mogą tylko żałować. Od dziś wszystkie Państwa Bałtyckie nakładają na obywateli Polski obowiązek 14 dniowej kwarantanny. Powód jest oczywisty – nagły wzrost zachorowań na koronawirusa, który przekracza ilość wyzdrowień. Tym samym zwiększył się odsetek chorych na 100 tys. mieszkańców, a to podstawa przy podejmowaniu decyzji przez tamtejsze władze.

Dotychczas bez żadnych ograniczeń mogły tam wjeżdżać osoby z krajów, gdzie występuje mniej niż 16 zachorowań na 100 000 obywateli. W piątek dla Polski wskaźnik ten wyniósł 20,9, co oznacza, że nasz kraj przesunął się do grupy „żółtej”, a to oznacza konieczność samoizolacji.

„Zgodnie z najnowszą statystyką Slimību profilakses un kontroles centrs (Centrum Kontroli i Zapobiegań Chorób), osoby przyjeżdżające z Polski MUSZĄ poddawać się 14-dniowej samoizolacji. Przypominamy, że w każdy piątek publikowana jest lista krajów z liczbą przypadków Covid-19 na 100 000 mieszkańców przekraczającą 16 zachorowań w ciągu ostatnich 2 tygodni. Przyjezdni z państw ze wskaźnikiem „16” i więcej podlegają 14-dniowej samoizolacji. Wskaźnik Polski wynosi w tej chwili 20,9″ – napisała Ambasada Łotwy w Warszawie.

Od poniedziałku takie same obostrzenia czekają nas w Estonii. „W związku ze wzrostem ilości zakażeń koronawirusem w Polsce, osoby podróżujące z Polski do Estonii w terminie 10-16.08.2020 są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji” – poinformowała Ambasada Estonii.

Kraje Bałtyckie doskonale poradziły sobie z pandemią i notują jedne z najniższych wskaźników infekcji i zgonów na świecie.

Źródło: Onet.pl