Artykuły redakcyjnePolska

Końskie vs Leszno. Poznaj 10 faktów i zdecyduj które miasto wygra

Końskie ( fot. arch. pryw) vs Leszno ( źródło fot. Wikipedia)
Oranżeria Egipska, Końskie.

Końskie :

 1. Końskie to miasto w woj. świętokrzyskim
 2. Mieszka tu ponad 19 tys. osób.
 3. Nazwa miasta narodziła się z powodu targów końskich. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XI wieku. Najpierw zajmowano się tam hodowlą koni, a potem miasto opanowali rzemieślnicy.
 4. Do rozwoju przyczynił się ród Odrowążów, ale w XVII wieku, podczas szwedzkiego potopu, Końskie zostało praktycznie zrównane z ziemią.
 5. W mieście można oglądać zbudowany na planie półkola zespół pałacowo-ogrodowy Małachowskich, – miejsce, w którym dorastał przyszły Marszałek Sejmu Czteroletniego – Stanisław Małachowski
 6. Działał tu pierwszy oddział legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tradycje partyzanckie i Cichociemni sprawiły, że Końskie było nazywane przez Niemców w czasie II Wojny Światowej Bandited Stadt.
 7. W pobliżu znajdują się Niebo i Piekło. Niebo i Piekło to dwie małe wioseczki ukryte w lasach niedaleko Sielpi. Nie wiadomo czyj pomysł spowodował powstanie takich nazw, bo do 1815 r. Niebo nazywane było Babią Górą, a Piekło jeszcze w 1830 r. występuje pod nazwą Iwasiów. Są jedynym udokumentowanym przypadkiem znajdowania się Piekła tuż obok Nieba.
 8. W Końskich można się poczuć jak w Egipcie. Jedną z pozostałości po zespole pałacowo-ogrodowym Małachowskich jest Oranżeria Egipska z początków XIX wieku. Jest  wzorowana na architekturze i kulturze egipskiej zaczerpniętej z 12 tomów opisu Egiptu (Description de l’Eyypte) , napisanych przez naukowców biorących udział w wyprawie Napoleona do Egiptu w 1789 r.
 9. W pobliżu jest jedyny w Polsce pomnik kaloryfera .W Stąporkowie można zobaczyć  jedyny w Polsce pomnik kaloryfera, dlatego miejsce jest nazywane „turystycznym biegunem ciepła”.
 10. Niedaleko od miasta znajduje się Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu gdzie można zobaczyć największy na świecie ( podobno) gwóźdź.
Ratusz w Lesznie, Wikipedia

Leszno

 1. Leszno to miasto w województwie wielkopolskim.
 2. W Lesznie mieszka ponad 63 tysiące ludzi.
 3. Pierwsza historyczna wzmianka o Lesznie – wsi rycerskiej pojawiła się w źródłach pisanych w 1393 roku, natomiast status miasta Leszno otrzymało w 1547 roku przywilejem Zygmunta Starego.
 4. Jednak miasto ma bardzo ciekawą historię związaną z rycerzem Wieniawitą który znajdował się w orszaku przyszłej żony Mieszka I, Dąbrówki, podążającej z Czech do Polski. Po drodze Filip Wieniawita uratował Dąbrówkę z opresji. W dowód uznania otrzymał we władanie dobra ziemi wschowskiej łącznie z wsią Leszczyną (dzisiejsza ul. Lipowa w Lesznie). Właśnie od tej wsi Wieniawici nazwali się Leszczyńskimi. Byli potężnym rodem magnackim. Za ich panowania znane było powiedzenie „Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna”. Z rodu tego pochodził król Polski – Stanisław Leszczyński ( który zresztą kształcił się w gimnazjum w Lesznie).
 5. W 1905 w mieście mieszkało 16 021 osób, w tym 79,2% Niemców, 13,7% Polaków i 6,2% Żydów. 53,1% mieszkańców było ewangelikami, 39,8% – katolikami
 6. Czy o mieście wiedział Don Kichot? Charakterystycznymi zabytkami Leszna i okolicznych wsi są drewniane wiatraki. W Lesznie znajdowało się około 100 wiatraków, zarejestrowanych było 113 młynarzy.
 7. Leszno to mekka czarnego sportu. Leszczyński Klub Motorowy powstał w 1938 r., a po raz pierwszy na torze żużlowym ścigano się tutaj już w 1946 r. Unia Leszno, jeden z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w kraju. 
 8. Tu latają wysoko i ekologicznie. W Lesznie znajduje się największe w Europie lotnisko szybowcowe Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego, to jedno z najdogodniejszych dla szybownictwa miejsc na świecie.
 9. Leszno to miasto murali, wielobarwne obrazy zajmują całe ściany bloków i kamienic. Wszystkie związane są z historią Leszna i jego atrakcjami
 10.  Ratusz w Lesznie to Najpiękniejszą pamiątką „złotego okresu” Leszna z czasów Leszczyńskich . Ratusz jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce.