Zdrowie

Koronawirus jest obecny na plecaku, ubraniach, wózkach sklepowych. Czy przenosi się na nas?

Koronawirus. Obraz Lothar Dieterich z Pixabay

SARS-CoV-2, powszechnie znany koronawirus, może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – mówi ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Badania wykazały, że powierzchnie, takie jak blaty, klamki w miejscach publicznych czy koszyki w sklepach, powinny być dezynfekowane preparatami przede wszystkim zawierającymi mocny alkohol.

Ile koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?

Na plastiku czy na powierzchni ze stali wirus aktywny może przetrwać do 72 godzin, a według niektórych obserwacji nawet do 6-7 dni. Natomiast trzeba pamiętać, że badania wykonywano w całkowicie ustabilizowanych warunkach pod względem temperatury, wilgotności, a także, że tych powierzchni nikt nie ruszał. W normalnych warunkach ludzie często działają na nią, np. pocierając powierzchnię, przemieszczając przedmioty – a tego badania już nie uwzględniały” – podkreślił w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski.

. „Praktyczna wiedza, która z tego płynie jest taka, że w miejscach publicznych i miejscach pracy powierzchnie powinny być dezynfekowane, a my powinniśmy regularnie dbać o higienę rąk i to również, jeśli nosimy maseczki, bo one też nie są doskonałą, idealną formą ochrony. Po powrocie do domu pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk bądź ich zdezynfekowaniu” – dodał.

Ile koronawirus utrzymuje się na papierze?

Wiele osób zamawia teraz zakupy on line. Dlatego czesto zadajemy sobie pytanie : Czy koronawirus przenosi się na paczkach?

Naukowcy zbadali, że na papierze kartonowym zdolność przetrwania koronawirusa w warunkach ustabilizowanych wynosi do 24 godzin. „W praktyce, w prawdziwym środowisku, można przyjąć, że ten okres będzie krótszy” – wskazał Rzymski.

W związku z tym otrzymaną paczkę należy odłożyć na jeden dzień na kwarantannę lub otoworzyć paczkę, a karton od razu wyrzucić a po rozpakowaniu dobrze umyć lub zdezynfekować ręce.

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach?

„Wiele osób ma wątpliwości, czy wirus mógłby być obecny na ich odzieży i czy w związku z tym mogłaby ona stać się źródłem zakażenia. Badania przetrwania wirusa na tkaninach wskazują, że zakaźny koronawirus może na nich przetrwać nawet do dwóch dni. Trzeba jednak zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz – wirus przenosi się przede wszystkim przez aerozole, przez krople wydobywające się z naszych ust. Jeżeli mamy kontakt z osobą zakażoną, to żeby doszło do zakażenia, wirus musi zostać przeniesiony na błony śluzowe – najczęściej dochodzi do tego bezpośrednio, przy bliskim kontakcie i niezasłoniętych ustach i nosie” – mówi ekspert.

„Badania wskazujące, że wirus może się utrzymać na tkaninach to badania, w których te tkaniny po wcześniejszym nałożeniu wirusa wkładano do specjalnego płynu, który go z tych tkanin wymywał. To jest model, który jednak absolutnie nie odzwierciedla tego, co dzieje się w rzeczywistości, bo to by oznaczało, że my musielibyśmy później np. ssać lub lizać naszą odzież, żeby tego wirusa wydostać z włókien. Wynika więc z tego, że w warunkach nie klinicznych, poza szpitalnych, nie stanowi ona istotnego ryzyka” – dodał.

Czy dezynfekckcja zbija wirusy?

Pamiętamy, o dezynfekcji rąk. Także wtedy gdy przymierzamy odzież w sklepach. Jak tłumaczy dr. Rzymski, „nie jest to ryzykowne zachowanie, o ile pamiętamy, o dezynfekcji rąk”.

„Wchodząc do sklepów przy wejściu mamy stanowiska do dezynfekcji, wychodząc również możemy z dezynfekcji skorzystać i w ten sposób eliminujemy zarówno ryzyko transmisji z rąk na odzież lub z odzieży na nasze ręce – a dalej na błony śluzowe. O ile takiego scenariusza zakażenia nie można wykluczyć na poziomie teoretycznym, to jest on skrajnie nieprawdopodobny” – powiedział. Dodał, że podobnie wygląda sytuacja np. z plecakami czy przyborami szkolnymi dzieci.

„Dezynfekcja i higiena rąk, poza zasłanianiem ust i nosa oraz dystansem fizycznym, to naprawdę podstawa. Wirus, w formie aktywnej, na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin, ale środki odkażające na bazie mocnego alkoholu inaktywują go w 15 sekund” – dodał.

Źródło: wirtualnemedia.pl