InformacjePolska

Koronawirus w jednym z najstarszych polskich szpitali. Izolacja dla kilkudziesięciu osób

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

Zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku zostało potwierdzone przez prezydenta miasta. W związku z tym kwarantannie poddanych zostanie kilkadziesiąt osób – przekazał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Jak zaznaczył, pacjenci placówki mają zapewnioną opiekę.

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Jeszcze w piątek, gdy stwierdzono tam podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników, placówka wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów i planowane zabiegi operacyjne. Podczas sobotniego wideoczatu prezydent Płocka podał, że wśród osób z Płocka, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem jest jedna, która pracuje w Szpitalu Miejskim św. Trójcy.

Z opublikowanego w sobotę po południu komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, dotyczącego sytuacji związanej epidemią koronawirusa, liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim wynosi tam 47, w tym 2 stwierdzone w ciągu ostatniej doby; z kolei liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia to 10; objętych kwarantanną domową jest tam aktualnie 475 osób, w tym 33 w czasie ostatniej doby; w izolacji domowej przebywa natomiast 11 osób, w tym jedna, która przybyła w ostatniej dobie.

Ciekawostką jest fakt, że szpital św. Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV.

źródło:niezależna