Polska

Senator zarażony. Politycy na kwarantannie. Koronawirus paraliżuje obrady sejmu i senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki Źródło:senat.gov.pl

Posiedzenie Sejmu musi być przesunięte ze względu na sytuację w Senacie – poinformował wicemarszałek niższej izby parlamenty Ryszard Terlecki. Wczoraj, z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z senatorów, zdecydowano o przesunięciu posiedzenia Senatu.

W dniach 4-7 sierpnia zgodnie z planem miało odbyć się posiedzenie Senatu. Tak się jednak nie stanie ze względu na potwierdzenie zakażenia koronawirusem u jednego z senatorów, Jana Filipa Libickiego – informuje RMF FM. Posiedzenie zostało przesunięte na 11-13 sierpnia, a decyzja zapadła w trybie obiegowym w gronie członków Konwentu Seniorów. Marszałek Tomasz Grodzki powiadomił o zmianie w harmonogramie prac marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Przebadani mają zostać wszyscy pracownicy Kancelarii Senatu i politycy wyższej izby parlamentu, którzy mieli kontakt z Janem Filipem Libickim. Testy mają zostać przeprowadzone we wtorek, a wyniki opublikowane w środę.

Z kolei posłowie, według Terleckiego, zbiorą się prawdopodobnie za dwa tygodnie.

Senator klubu Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz’15 Jan Filip Libicki poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że jest zakażony koronawirusem. „Uwaga! Ważna wiadomość! Mam koronawirusa” – napisał w sobotę wieczorem na Twitterze.

Jak poinformował lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Libicki „przebywa w szpitalu w Poznaniu, czuje się dobrze”. Szef PSL przyznał również, że w ostatni wtorek senator uczestniczył w posiedzeniu Rady Naczelnej Stronnictwa w Warszawie. Sam senator napisał w komentarzach do swojego postu, że zakażenie objawia się u niego kaszlem i wysoką gorączką. W kolejnym wpisie napisał, że „czuje się dobrze. Jakby miał grypę, raz lekką, raz trochę cięższą”.

Senator Krzysztof Kwiatkowski już poinformował, że odbędzie kwarantannę w związku z możliwością zakażenia koronawirusem. Polityk przekazał tę informację na Twitterze. Jak zaznaczył, powodem kwarantanny jest to, że miał kontakt z zakażonym koronawirusem senatorem Janem Filipem Libickim.

Z kolei sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński powiedział w rozmowie z RMF FM : „Nie wiemy jeszcze nic o warunkach sanitarnych przeprowadzenia Zgromadzenia Narodowego (przed którym Andrzej Duda ma złożyć prezydencką przysięgę – przyp. red). (…) Może się okazać, że Zgromadzenie Narodowe będzie całkowicie zdalne, może się też okazać, że nie wszyscy posłowie będą chcieli wziąć w nim udział” .

Potem dodał :„Wielu parlamentarzystów mówi, że rozważa, czy pojawić się na tym Zgromadzeniu Narodowym, ja sam bardzo poważnie to rozważam, ale decyzji jeszcze nie podjąłem. Wiem jedno: że pan prezydent Duda wybrany został w wyborach, które – moim zdaniem – były wyborami nieuczciwymi” – mówi Kierwiński.

Źródło: rmf24.pl, Twitter