InformacjeŚwiat

Kraje Bałtyckie – Polacy wjeżdżają bez kwarantanny. Czesi wpuszczają Ślązaków

Łotwa, fot. Tomasz Teluk

Dzięki większej ilości osób zdrowiejących nad nowymi przypadkami Covid-19, Łotwa zdecydowała się na zniesienie restrykcji pandemicznych dla przyjeżdżających tam Polaków. 

Według łotewskiego sanepidu, liczba chorych spadła w naszym kraju do 13 osób na 100 tys. mieszkańców. Tym samym drastycznie zmniejsza to zagrożenie epidemiologiczne. 

Kwarantannie wciąż muszą poddać się przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii i Luksemburga. Zakaz wjazdu mają przebywający w Szwecji i Portugalii. 

„Informujemy, że na Łotwę mogą przyjeżdżać obywateli krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Tranzyt przez Łotwę do innych krajów też jest możliwy. Od 3 czerwca Łotwa znosi wymóg 14 dniowej samoizolacji dla osób przyjeżdżających z krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, pod warunkiem jeśli liczba infekcji na 100000 mieszkańców wynosi 15 zachorowań lub mniej” – poinformowała Ambasada Republiki Łotwy w Warszawie.

Bieżące informacje można sprawdzać pod linkiem https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/aktualitate-par-jauno-koronavi/valstu-saslimstibas-raditaji-a/ Lista jest aktualizowana w każdy piątek.

Od poniedziałku swoje granice dla mieszkańców Śląska otworzyli Czesi. Ślązacy nie mogli dotychczas przekraczać granicy z sąsiadami ze względu na sporą ilość zakażeń. Teraz wygląda, że sytuacja jest opanowana i można bez przeszkód podróżować do Czech.