Informacje

Kraje Wyszehradzkie sprzeciwiają się paktowi migracyjnemu Niemiec

Fot. Kancelaria Premiera Rady Ministrów

Węgry, Polska i Czechy wystąpiły przeciwko nowemu paktowi migracyjnemu Komisji Europejskiej, sponsorowanemu głównie przez Niemcy, ogłoszonego w środę.

Wszystkie trzy kraje twierdzą, że jest niewystarczający, aby rozwiązać problem masowej migracji do Europy. Nie do przyjęcia są klauzule, które wymagałyby od wszystkich państw członkowskich przyjmowania migrantów lub zapłacenia grzywny.

Ogólny zarys planu przedstawiła przewodnicząca Niemiec, Ursula von der Leyen Komisji Europejskiej, która powiedziała, że ​​jest to „europejskie rozwiązanie … przywrócenia zaufania obywateli”. Argumentem, który miał wyciskać łzy był fakt, że pożary wywołane przez migrantów, które zniszczyły migranta z Morii obóz w Grecji był „surowym przypomnieniem, że musimy znaleźć trwałe rozwiązania”.

Zdaniem Komisji Europejskiej wszystkie państwa UE powinny solidaryzować się z nowym systemem. Według raportu BBC plan obejmuje obowiązkowe kontrole zdrowia, tożsamości i bezpieczeństwa przed wjazdem, decyzje o udzieleniu azylu w ciągu 12 tygodni oraz szybką deportację odrzuconych wnioskodawców, a także szereg „elastycznych opcji”. Kraje UE będą mogły albo przyjmować migrantów, albo na własny koszt zorganizować powrót osób, którym nie udało się uzyskać azylu. 

Gdyby pakt został zatwierdzony przez wszystkie 27 państw członkowskich, każde z nich musiałoby przyjąć sprawiedliwy udział w kosztach, w połowie oparty na PKB, a w połowie na liczbie ludności.

Republika Czeska odrzuca przymusową redystrybucję migrantów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, powiedział wczoraj dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček (CSSD). Hamáček podkreślił, że ostateczna forma pakietu będzie musiała zostać uzgodniona przez państwa członkowskie i nie jest pewne, czy ostatecznie dojdzie do porozumienia.

„UE wciąż nie radzi sobie wystarczająco dobrze z kryzysem migracyjnym” – powiedziała posłanka PIS Beata Kempa z Katolickiego Radia Maryja. „Propozycje paktu są dalekie od satysfakcjonujących. Polska musi zdecydowanie przeciwstawić się przymusowej relokacji” – dodała. 

Przeciwne nowemu paktowi są także Węgry oraz Austria. 

Źródło: RMX.news