InformacjePolska

Kraków to miejsce „gay friendly”? Stolica małopolski w przewodniku InYourPocket.com

fot. Pixabay

„Chociaż jest to jeden z niewielu krajów, w których homoseksualizm nigdy nie był bezpośrednio karany przez prawo państowe, można znaleźć jedynie kilka osób które określiłyby Polskę jako „przyjazną gejom” – piszą autorzy przewodnika po Krakowie. 

Jednak w dalszej części pokazują, jak wiele jest miejsc, w których homoseksualiści mogą czuć się zupełnie swobodnie. Przytaczają przykład parady równości, która już po raz 15. przeszła przez gród Kraka. 

„Kraków stał się w ostatnich latach wyraźnie bardziej zróżnicowany etnicznie, seksualnie i religijnie, co doprowadziło do atmosfery zwiększonej akceptacji i tolerancji na ulicach miasta, w przedsiębiorstwach i instytucjach” – zauważają autorzy przewodnika. „W miarę jak autorytet Kościoła katolickiego wciąż ulega erozji, społeczeństwo polskie przyjmuje nową zachodnią europejską moralność różnorodności i praw człowieka” – dodają. 

Okazuje się, że w Krakowie jest mnóstwo atrakcji dla gejów. DOM EQ to krakowskie centrum społeczności queer na Podgórzu. Na Kazimierzu funkcjonuje Ogniwo Coop, centrum aktywności LGBT. Przyjazne mniejszościom jest także Centrum Społeczności Żydowskiej. 

Nad Wisłą kwitnie życie nocne. Geje tłumnie odwiedzają kluby – Papuga, LaF, Ciemnia i Lindo. Klub Blue XL opisywany jest jako „hardcore” a Spartakus to sauna tylko dla gejów. 

Imprezy dla mniejszości seksualnych organizuje kilkanaście innych klubów i barów np. Bal, Barakah, Klub Kabaret, Lastriko, Movida, Kraina Szeptów, Eszeweria, Piękny Pies, Forum, Pauza, Cafe Szafe, Klub Re, Szpitalna 1 i Społem Deluxe. 

Kraków słynie też z tęczowych imprez, na które zjeżdża społeczność LGBT z całego świata np. Queerowy Maj, Znaki Równości, Krakofonia i wiele innych. 

Czy Polska jest więc krajem, w którym dyskryminuje się i uciska osoby homoseksualne? Czytając jeden z najpopularniejszych wśród młodych przewodników na świecie, można odnieść odwrotne wrażenie. 

Źródło: https://www.inyourpocket.com/krakow/lgbtq-krakow-gay-gay-friendly-guide-to-krakow_76776f