InformacjeŚwiat

Krytykował Islam – został znaleziony martwy

Oslo, Norwegia, fot. Tomasz Teluk

Norwegia jest w szoku po znalezieniu ciała antyislamskiego aktywisty Dana Eivinda Lida z organizacji Stop Islamizacji Norwegii.

Wszczęte zostało dochodzenie w sprawie morderstwa, po znalezieniu martwego w swoim mieszkaniu Dana Eivinda Lida, lidera organizacji Stop the Islamization of Norway (SIAN).

Do śledztwa została wezwana krajowa jednostka ds. Zwalczania przestępczości zorganizowanej i innych poważnych przestępstw Kripos. Nad rozwiązaniem sprawy pracuje także norweska policja bezpieczeństwa (PST).

Dan Eivind Lid był aktywistą w SIAN. Pracował w norweskiej marynarce handlowej i sektorze obronności. Prowadził także firmę stolarską, dopóki groźna kontuzja nie spowodowała, że ​​stał się niepełnosprawny.

Bronił wolności słowa i był zdania, że „wolność słowa jest absolutnie zagrożona” w Norwegii. Lid powiedział także w jednym z wywiadów, że działalność przeciw islamizacji kraju stała się ryzykowna. „Aktywiści tracą pracę, rodziny mogą się od nich odwrócić, ale chodzi także o przemoc i wandalizm ze strony radykalnej lewicy” – powiedział.

Źródło: https://samnytt.se/sian-aktivist-hittad-dod/