Informacje

Krzysztof Ścierański wystąpi w sobotę w ramach festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie

Krzysztof Ścierański Żródło: WikipediaCC

Jest ikoną polskiego jazzu i gitary basowej. Przez wiele lat królował na pierwszym miejscu najbardziej prestiżowej ankiety Jazz Top magazynu „Jazz Forum” jako spec tego instrumentu. W sobotę Krzysztof Ścierański wystąpi w ramach festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.

Lider sobotniego koncertu karierę rozpoczął jako 22-late stając się filarem legendarnej, ciągle koncertującej formacji Laboratorium. Pięć albumów i setki koncertów, w tym również za żelazną kurtyną, uczyniły zarówno z zespołu jak i z samego Ścierańskiego,  gwiazdy popularnością wykraczające za zaklęte rewiry jazzu. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition, kolejnej ikonicznej formacji jazzu. Niebawem stał się również basistą kolejnej kultowej formacji – String Connection. Równolegle z Janem A.P. Kaczmarkiem współtowrzył Orkiestrę Ósmego Dnia, łączący w jedność świat muzyki new age z Fusion i elementami ethno. Jednak tym czym najbardziej zaskoczył fanów były rewelacyjne koncerty solowe. Wspierany elektronicznymi urządzeniami, potrafił godzinami zachwycać jazzfanów nie tylko muzykalnością ale i wirtuozerią niemal ekwilibrystyczną. Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, a na szczególną uwagę zasługuje ta z Tomkiem Stańko i…zespołem Wilki.

Tym razem posłuchamy go w specjalnym projekcie noszącym znamienną nazwę Krzysztof Ścierański Special Band Edition: Pandemia, a u jego boku wystąpią: Waldemar Gołębski – EWI, Grzegorz Górkiewicz (instrumenty klawiszowe) oraz syn lidera – Marcin Ścierański (perkusja).

Jazz na Starówce – sobota 25 lipca 2020, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa