GospodarkaInformacje

Kto korzysta na pandemii koronawirusa? Wg Forbesa Bill Gates zarobił 11,5 mld dolarów, Zuckenberg 32 mld

Fot. Twitter

Od początku pandemii aktywa amerykańskich miliarderów wzrosły o ponad 584 miliardy dolarów, podczas gdy majątek gospodarstw domowych stopniał aż o 6,5 biliona dolarów – pisze Forbes.  

Tak wynika z opublikowanej analizy Institute for Policy Studies and Americans for Tax Fairness, w której stwierdzono, że majątek amerykańskiej klasy miliarderów wzrósł o 20% w okresie od 18 marca do 17 czerwca

W tym samym czasie liczba nowych miliarderów wzrosła o 29. Wykorzystując dane Forbesa, analiza wykazała, że ​​łączna wartość majątku netto 643 miliarderów z USA wzrosła z 2,9 bln do 3,5 bln dolarów. W tym samym okresie 45,5 miliona Amerykanów złożyło wniosek o bezrobocie.

Pięciu największych miliarderów w Ameryce – Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett i Larry Ellison – odnotowało wzrost bogactwa o 101,7 miliarda dolarów, czyli o 26% od początku pandemii. 

Założyciel i dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg dodał kolejne 32 miliardy dolarów do swojej fortuny, co daje trzymiesięczną stopę wzrostu na poziomie 58,6%. Nie może narzekać Bill Gates, który zanotował 11,7 proc. wzrost, powiększając swój majątek o 11,5 mld dolarów.

Frank Clemente, dyrektor wykonawczy ATF, powiedział, że „ta orgia bogactwa pokazuje, jak fundamentalnie wadliwy jest nasz system ekonomiczny”. Dodał, że „jeśli ta pandemia cokolwiek ujawni, to to, jak nierówne stało się nasze społeczeństwo i jak drastycznie musi się zmienić”.

Źródło: Forbes