Polska

Liczby nie kłamią. Polska najlepiej w Unii Europejskiej przechodzi recesję po pandemii

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Polska przechodzi recesję po pandemii z najmniejszym negatywnym wpływem w UE. W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych letnich prognoz gospodarczych KE. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.

W maju Komisja Europejska prognozowała, że w tym roku gospodarka Polski zmniejszy się o 4,3 proc. Teraz prognozy mówią o spadku o 0,3 punktu procentowego większym. Jednak w porównaniu do innych krajów sytuacja ekonomiczna nad Wisłą ma być względnie dobra.

– Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną  – napisano w prognozie.

PKB strefy euro ma w tym roku spaść o 8,7 proc. Tu KE również zrewidowała negatywnie swoje wcześniejsze przewidywania. W maju zakładano, że spadek PKB w euro-landzie wyniesie 7,7 proc.

W przyszłym roku zarówno w Polsce jak i w strefie euro ma nastąpić odbicie. Nie będzie ono jednak na tyle mocne, żeby nadrobić straty z bieżącego roku. W Polsce PKB w 2021 roku ma wzrosnąć o 4,3 proc., natomiast w eurolandzie o 6,1 proc.

Więcej na ten temat piszemy TUTAJ