InformacjeŚwiat

Liczne i brutalne zatrzymania na Białorusi. Przed pałacem Łukaszenki zgromadziło się 100 tys ludzi

Mińsk Źródło: Twitter/TUT.BY

Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna poinformowało o zatrzymaniu w niedzielę 90 osób w Mińsku. Wśród zatrzymanych jest członkini Rady Koordynacyjnej, utworzonej przez opozycję, Wolha Paulawa. W miastach Białorusi trwają w niedzielę marsze jedności. Nawet 100 tys. ludzi zgromadziło się przed Pałacem Niepodległości, siedzibą prezydenta Białorusi. Teren pałacu ogrodzony jest drutem kolczastym.

Uczestnicy protestu podeszli blisko do kordonu utworzonego przez funkcjonariuszy OMON i żołnierzy wojsk wewnętrznych, a także przez milicyjną polewaczkę i maszyny z rozkładanymi tarczami do rozpędzania demonstracji. „Odejdź!” i „Wstyd!” – skandowano pod adresem Alaksandra Łukaszenki. Ze strony sił bezpieczeństwa stale rozlegał się dźwięk syreny, który zapewne miał odstraszać demonstrantów.

Wiasna opublikowała na swojej stronie internetowej listę zatrzymanych 6 września w Mińsku. Jest na niej 88 nazwisk. Działacze poinformowali w szczególności, że koło jednego z zakładów w Mińsku milicjanci zatrzymali kilka osób stojących z biało-czerwono-białymi flagami. Również w rejonie dwóch stacji metra milicjanci wyłapywali osoby niosące flagi w tych barwach, używanych przez opozycję białoruską.

Do zatrzymań, ale o wiele mniej licznych, doszło również w innych miastach Białorusi: Grodnie, Brześciu, Baranowiczach i Witebsku.

Źródło: Twitter, tvp.info