Kultura

Literacki Nobel 2020 dla amerykańskiej poetki Louise Glück

Louise Glück w 1977 r. Źródło Wikipedia

Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück „za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad, a także rozważań na temat śmierci. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej. W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako „ponurą” lub „mroczną”.

Louise Elisabeth Glück (ur. 22 kwietnia 1943 r.) zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Pulitzer Prize, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize. Glück jest często opisywana jako poetka autobiograficzna. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu medytacji na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia.

Obecnie Glück jest adiunktem na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts w USA.

Źródło: Twitter, gazetalubuska.pl, onet.pl