Świat

Lockdown w Grecji. Premier Micotakis ogłasza ogólnokrajową kwarantannę

Santorini, Grecja, fot. Pixabay

Rząd Grecji nakazał w czwartek ogólnokrajową kwarantannę na trzy tygodnie, aby powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.

To nagła zmiana, bo jeszcze dwa dni temu mowa była o wprowadzeniu lockdownu tylko na północy kraju. Obostrzenia zapowiedziano wówczas dla mieszkańców regionów Saloniki i Serres. Teraz kwarantanna obejmie cały kraj.

Lockdown w Grecji obostrzenia

Mieszkańcy Grecji, w czasie obowiązywania ogólnokrajowej kwarantanny, będą mogli opuszczać domy tylko po to, aby udawać się do pracy, do lekarza, będą też mogli ćwiczyć na świeżym powietrzu – wcześniej będą musieli jednak poinformować władze za pomocą wiadomości tekstowej o wyjściu z domu.

Większość sklepów pozostanie zamknięta – otwarte będą supermarkety i sklepy z żywnością. Restauracje będą mogły dostarczać jedzenie na wynos.

Lockdown nie obejmie przedszkoli i szkół podstawowych, które pozostaną otwarte. Nauka w szkołach średnich będzie prowadzona zdalnie. Lockdown potrwa do 30 listopada.

Mitsotakis podkreślił, że po raz kolejny zdecydował się „sięgnąć po drastyczne środki wcześniej niż później” po zaobserwowaniu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń w ostatnich pięciu dni.

Nowe obostrzenia to efekt rosnącej od kilku tygodni liczby wykrywanych przez Grecję przypadków koronawirusa. W środę w Grecji zmarło 18 osób chorych na COVID-19 (dobowy rekord liczby zgonów chorych na COVID-19) i zanotowano 2646 zakażenia koronawirusem.

Kraj ten jednak wciąż jest jednym z najmniej dotkniętych przez epidemię. W sumie w Grecji od początku roku odnotowano bowiem „zaledwie” nieco ponad 40 tysięcy przypadków koronawirusa. Dla porównania – w Polsce na taki wynik „pracujemy” ledwie dwa dni. W Grecji w ostatnich dniach liczba codziennych przypadków przekraczała tysiąc.

Źródło: PAP, dziennik.pl, rp.pl