Polska

Co to znaczy lockdown? Gdzie w tej chwili obowiązuje?

Koronawirus. Obraz Tumisu z Pixabay

Lockdown – to słowo od marca robi karierę. Kiedy na wiosne tego roku wybuchła pandemia niemal cały świat ogłosił lockdown, granice poszczególnych krajów zostały zamknięte, zamrożono gospodarkę, zamknieto szkoły a ludziom nakazano siedziec w domach.

Niestety teraz mamy powrót do tego co działo się w marcu. Silna jesienna fala zachorowań spowodowała powrót lockdownu. Ogłosiło go już kilka europejskich krajów m.in. Francja i Niemcy. Wczoraj wporowadziła go Wielka Brytania. Obecne lockdowny są nieco mniej restrykcyjne niż te wiosennne. Warto jednak wiedzieć co to słowo i termin „lockdown” w ogóle oznacza. Kiedy jest stosowany i kto może go wprowadzić.

Co to jest lockdown? Co oznacza?

Lockdown jest to zwrot określający obowiązkowy pobyt osoby, na przykład w miejscu zamieszkania, spowodowany zagrożeniem swoim, lub innych. Z języka angielskiego słowo lockdown oznacza dosłownie zakaz wyjścia. W związku z epidemią wirusa, nakazany był pobyt w domu ( akcja #zostańwdomu ), a wyjście musiało być uzasadnione

Lockdown można tłumaczyć, jako blokada zapobiegawcza. Państwa, w obecnym przypadku wprowadzając lockdown próbują powstrzymać trudną sytuację epidemiczną. Zamykane są szkoły, a uczniowie, korzystając z obecnych możliwości technologicznych, przechodzą na tryb nauczania zdalnego. Termin lockdown wykorzystywany jest również w celu zamknięcia wielu struktur gospodarki. Chodzi np. właścicieli salonów fryzjerskich czy kosmetycznych, którzy mogą otrzymać zakaz przyjmowania klientów. To samo może tyczyć się siłowni, restauracji i innych firm. Lockdown w Polsce obowiązywał na przełomie marca i kwietnia 2020, ale niewykluczone, że powróci w listopadzie.

Kto może zarządzic lockdown?

Zakaz opuszczania danego miejsca może zostać nałożony przez osobę posiadającą władzę. W przypadku epidemii blokada może oznaczać ograniczenie ruchów, lub działań społecznych do tych najważniejszych. Podczas pandemii COVID-19, lockdown stosowany jest w wypadku kwarantanny i nakazuje pozostać w domu.

Lockdown we Francji

Sytuacja w Europie jest naprawdę bardzo trudna. W obliczu drugiej fali epidemii koronawirusa Europa powoli się zamyka. Koronawirus spowodował, że Francja wprowadza drugi lockdown.

Narodowa kwarantanna obowiązuje od piątku i ma potrwać do 1 grudnia. Do tego czasu można wyjść z domu tylko w celach zawodowych, medycznych albo by móc zaopiekować się innymi lub zrobić im zakupy. Każdy będzie musiał posiadać certyfikat wyjścia z domu, uzasadniający jego wyjście.

Lockdown Niemcy

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Zgodnie z nowymi ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać tylko członkowie dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie 10 osób.

Zamknięte lub zakazane będą:

  • imprezy rozrywkowe i rekreacyjne
  • teatry, opery, sale koncertowe, kina, parki rozrywki
  • restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby
  • studia fitness, baseny i aquaparki
  • salony kosmetyczne, gabinety masażu i studia tatuażu

Lockdown Wielka Brytania

Od czwartku w Wielkiej Brytanii obowiązywać będzie zalecenie, by pozostawać w domu, z wyjątkiem ważnych powodów, takich jak praca, jeśli nie może być wykonywana zdalnie, nauka, niezbędne zakupy, opieka nad osobą potrzebującą, czy ćwiczenia fizyczne. Osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą się mogły spotykać w zamkniętych pomieszczeniach. Na otwartych przestrzeniach możliwe będzie spotykanie się tylko z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego.

Zamknięte zostaną wszystkie puby, bary i restauracje, choć nadal będą mogły działać w systemie na wynos i z dostawą, a także wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. Nauka w szkołach i na uniwersytetach nadal będzie się odbywać w systemie stacjonarnym, a nie zdalnym, a zakłady przemysłowe i budowy mogą nadal działać.

Źródło: teoriabiznesu.pl, eska.pl, wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *