Świat

Drugi lockdown w Europie. Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Czechy. Zakazy wychodzenia z domu, zamknięte sklepy i restauracje

Koronawirus. Obraz Tumisu z Pixabay

– Koronawirus nie tylko nie zniknął, ale stajemy wobec drugiej fali pandemii, brutalnej i bolesnej dla osób chorych, dla ich rodzin, dla pracowników służby zdrowia – powiedział w środę podczas debaty w europarlamencie szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Europa wchodzi w szczytowy etap jesiennej walki z koronawirusem. Państwa UE stawiają na razie na lokalną walkę ze wzrostami zakażeń. Po raz pierwszy od wiosny wprowadzają lockdown w rejonach, gdzie zachorowań jest najwięcej. Robią tak już Niemcy, Irlandia czy Hiszpania. Nad wprowadzeniem lockdownu zastanawiają się Czechy. Podstawowym zaleceniem jest nie wychodzenie z domu, jeżeli nie jest to konieczne.

Lockdown na południu Niemiec

Alpejski obszar południowych Niemiec ogłosił lockdown. To pierwsza część kraju naszych sąsiadów, która zdecydowała się na ten krok po raz pierwszy od wiosny, czyli od pierwszego szczytu zachorowań na Covid-19.

105 tys. mieszkańców Berchtesgadener, graniczącego z Austrią, przez najbliższe dwa tygodnie będzie mogło opuścić dom tylko z ważnych powodów .

Średnia dziennych przypadków zachorowań na 100 tys. mieszkańców w Niemczech w ciagu ostatnich 14 dni to 84 (zgodnie z danymi Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób). Dla porównania, 159 dla Włoch, 339 dla Wielkiej Brytanii, 427 dla Francji i 343 dla Hiszpanii.

Niemniej lokalny wskaźnik zakażeń w Berchtesgadener, części stanu Bawaria, osiągnął 273 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatniego tygodnia. Stąd decyzja o nałożeniu na ten rejon blokady. Zamknięte będą szkoły, teatry, siłownie, bary, restauracje, kina, hotele. Otwarte będę tylko na czas mszy kościoły.

Lockdown w Irlandii od środy

Irlandii ograniczenia podobne do wiosennego lockdownu wejdą w życie od północy w środę. Ludzie są proszeni o pozostanie w domu. Szkoły jednak pozostaną otwarte. Ludzie przez 6 tygodni mają zakaz oddalania się od swoich domów bardziej niż na 5 km (od tej reguły jest parę wyjątków), zamknięto większość sklepów, a restauracje serwują posiłki tylko na wynos.

W Irlandii 14-dniowy średni wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób wynosi 254.

Pozostałe kraje Wielkiej Brytanii również rozważają wprowadzenie tymczasowego lockdownu. Lider opozycyjnej Partii Pracy, Keir Starmer wywiera na Borisie Johnsonie presję, aby podjął właśnie taką decyzję. Póki co ogłoszony został natomiast trzystopniowy system restrykcji. Poziom średni obowiązuje aktualnie na terenie całej Anglii. Poziom wysoki restrykcji zakłada m.in. zakaz spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych w zamkniętych pomieszczeniach. Obowiązuje on obecnie w kilku regionach. Od soboty (17.10) objęty został nim także Londyn. Natomiast poziom bardzo wysoki pociąga za sobą zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach i prywatnych ogrodach, a także zamknięcie pubów. 

Lockdown w Hiszpanii od czwartku

Nawarra, obecnie najbardziej dotknięty koronawirusem region w Hiszpanii, ogłosił częściową blokadę od czwartku. 14-dniowy wskaźnik zakażeń w regionie na 100 tys. mieszkańców wynosi 811.

Hiszpania zamyka głównie kolejne miasta. Obywatele mają pozostać zamknięci w domach. Rządy czterech autonomicznych wspólnot ogłosiły nowe radykalne restrykcje w związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Od 12 października obowiązują one w części Asturii i wspólnoty Madrytu. Od 13 października weszły one w życie w prowincji Grenada.

Przymusową izolacją społeczną objęte jest obecnie ok. 40 hiszpańskich gmin. Według wprowadzonych tam zasad, dopuszcza się opuszczenie gospodarstwa domowego jedynie w czterech przypadkach – w celu udania się do pracy, szkoły, lekarza oraz na niezbędne do życia zakupy. Hiszpania znajduje się w czołówce najbardziej pogrążonych krajów pandemią koronawirusa. Ogólna liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przekroczyła tam 860 tysięcy! 

Czechy gotowe do blokady, zamykają sklepy

Czeski rząd podjął w środę decyzje o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych.

Ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada br. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi.

Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem drogi do pracy lub domów oraz kontaktów z innymi ludźmi. Można się poruszać maksymalnie w dwie osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy są to osoby wspólnie mieszkające. Jest jednak długa lista wyjątków precyzujących, kogo zakaz nie dotyczy. Z zakazu wyłączono wyjście do lekarza, pomoc sąsiedzką, odwiedziny u rodzin, wyjście do sklepów lub wyjazdy poza miasto, na tradycyjne czeskie „chalupy”. Urzędy mają przejść na pracę zdalną

Belgia na skraju Lockdownu

W poniedziałek belgijski minister zdrowia ostrzegł, że kraj stoi w obliczu „tsunami” zakażeń, a wszystkie bary i restauracje zostały zamknięte na cztery tygodnie, co ma zmniejszyć transmisję koronawirusa. Frank Vandenbroucke opisał sytuację w Brukseli i na południu kraju jako „najbardziej niebezpieczną w całej Europie„.

Znaczące restrykcje wprowadziły też Austria i Słowenia, gdzie po kilku miesiącach przerwy ponownie zarządzono stan epidemii.

Źródło: BBC News, viva.pl. onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *