Świat

Łukaszenka oskarża Polskę! Czaputowicz: „zarzut uznajemy za bezpodstawny”.Czy to już wojna dyplomatyczna?

By Kepresidenan Indonesia - http://www.presidenri.go.id/index.php/galeri/album/2013/03/19/thumb/detail/3187/20528/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67763408

Prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka oświadczył dziś, że uczestnikami powyborczych protestów „sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech„. Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś.

– Zarejestrowaliśmy telefony z zagranicy. Telefony były z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech; sterowano naszymi – proszę wybaczyć – owcami; one nie rozumieją, co robią, i nimi zaczynają sterować – powiedział Łukaszenka na spotkaniu z Siergiejem Lebiediewem, szefem misji obserwacyjnej z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Zarzuty prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, że uczestnikami powyborczych protestów sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech, uważamy za bezpodstawny – ocenił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz pytany na konferencji prasowej o zarzut Łukaszenki wobec Polski, podkreślił, że „to nie jest jednoznaczna wypowiedź”.

– W tej wypowiedzi jest pewna sugestia co do telefonów z Polski, które mogły dotyczyć organizacji społecznych, które mają zupełne prawo do utrzymywania kontaktów z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego białoruskiego, więc ten zarzut uznajemy za bezpodstawny.

– Uważamy, że władze białoruskie powinny rozumieć, że skala tych protestów to nie jest wynik oddziaływania zagranicy, tym bardziej Polski, która jak najlepiej życzy społeczeństwu białoruskiemu, tylko pewnego niezadowolenia wyraźnego w demonstracjach społeczeństwa – mówił Czaputowicz.

źródło:onet.pl