Świat

Łukaszenka oszalał. Zarzuca Andrzejowu Dudzie, że sfałszował wybory prezydenckie

By Kepresidenan Indonesia - http://www.presidenri.go.id/index.php/galeri/album/2013/03/19/thumb/detail/3187/20528/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67763408

„Andrzej Duda zwyciężył w Polsce, fałszując wybory. Tam nie było nawet procenta przewagi. Sfałszował” – oznajmił Aleksander Łukaszenka a jego słowa cytuje agencja BIELsat.

Według białoruskiego dyktatora, Polska chciała zrobić na Białorusi „rewolucję, a nawet rebelię, a dostała ją sama”. W ten sposób Łukaszenka odniósł się do protestów kobiet, które rozpoczęły się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zmienił kompromis aborcyjny i uznał, że aborcja w przypadku wad letalnych płodu jest niezgodna z konstytucją.

Łukaszenka odniósł się również do sytuacji, jaka panuje w Polsce. Przywołał protesty kobiet, rolników i robotników. „Sytuacja w Polsce jest niełatwa i nie rozwiąże się tak po prostu. Tam nie zbuntował się byle kto. Powstały kobiety, chłopi i robotnicy. Wszyscy wiedzą, za co” – dodał Łukaszenka.

Na Białorusi wciąż trwają protesty po sierpniowych wyborach prezydenckich, które oficjalnie zakończyły się wygraną Aleksandra Łukaszenki, choć wielu obserwatorów i instytucji międzynarodowych uznało, że ich wyniki zostały sfałszowane. Tam protesty trwają już od kilku miesięcy i są brutalnie tłumione przez milicję. Aleksander Łukaszenka nie przejmuje się jednak demonstracjami i dalej ma pełnię władzy w swoich rękach.

Źródło: wp.pl