Polska

Łukaszenka podnosi wojsko w stan gotowości. MON: pozostajemy czujni

By Kepresidenan Indonesia - http://www.presidenri.go.id/index.php/galeri/album/2013/03/19/thumb/detail/3187/20528/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67763408

-Obserwujemy sytuację na Białorusi, pozostajemy w kontakcie z sojusznikami – powiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Zaznaczył, że nie ma powodów do niepokoju.

Odnosząc się do rozlokowania białoruskich wojsk przy zachodniej granicy tego kraju Skurkiewicz powiedział PAP: „Cały czas zachowujemy podstawę defensywną, pozostajemy czujni, obserwujemy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą” – a potem dodał – „Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, to nie jest nic, co by nas niepokoiło. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – Tak wiceminister skomentował manewry białoruskich wojsk przy granicy z Polską i Litwą.

We wtorek Łukaszenka oświadczył, że Białoruś rozlokowała oddziały swojej armii na zachodniej granicy kraju i że są one w pełnej gotowości bojowej. Według niego na Białorusi pojawiają się problemy „nie tylko wewnątrz, ale i z zewnątrz”.

W środę, po posiedzeniu białoruskiej Rady Bezpieczeństwa polecił zwrócenie szczególnej uwagi na przemieszczanie się wojsk NATO na terytorium Polski i Litwy. „Powinniśmy śledzić kierunki ich przemieszczania się oraz ich zamysły. Obecnie wszystkie je widzimy. Nie niepokoi nas to, ale są poszczególne przypadki, zwłaszcza na kierunku grodnieńskim, które dają do myślenia. Dlatego musimy podjąć kroki i nie bać się wyprowadzania naszych sił zbrojnych i sprzętu na tych kierunkach, gdzie dochodzi do przemieszczania się ” – mówił Łukaszenka.

Źródło: PAP, dziennik.pl