Świat

Łukaszenko zadzwonił po pomoc do Putina. Sytuacja „jest zagrożeniem nie tylko dla Białorusi”

By Kepresidenan Indonesia - http://www.presidenri.go.id/index.php/galeri/album/2013/03/19/thumb/detail/3187/20528/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67763408

Prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko omówili „sytuację na Białorusi i wokół niej”; przywódcy rozmawiali telefonicznie – podała w sobotę rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołuje się na białoruską państwową agencję BiełTA. Wcześniej Łukaszenko stwierdził, że sytuacja „jest już zagrożeniem nie tylko dla Białorusi”.

– Trzeba się skontaktować z Putinem, prezydentem Rosji, abym mógł z nim teraz porozmawiać, dlatego, że to już jest zagrożenie nie tylko dla Białorusi (…) Dzisiaj ochrona Białorusi to nie mniej, niż ochrona całej naszej przestrzeni, Państwa Związkowego tzn. Rosji i Białorusi, i przykład dla innych. Jeśli Białorusini nie wytrzymają, to ta fala potoczy się tam – mówił Łukaszenka.

Białoruski przywódca oświadczył także, że władze w Mińsku czytały „poradniki kolorowych rewolucji” i widzą, co się dzieje”. W kraju widoczne są „elementy ingerencji z zewnątrz”; ludzie w większości nie rozumieją, że są sterowani – przekonywał.

Zapewnił, że władze „dobrze widzą” to, co dzieje się pod powierzchnią i nie należy ich usypiać „pokojowymi akcjami i demonstracjami”.

żródło:onet