Artykuły redakcyjne

Mamy rząd mniejszościowy? PiS: decyzja w sprawie koalicji w przyszłym tygodniu [aktualizacja]

Fot. Twitter

W porannej rozmowie w RMF FM Marek Suski powiedział: „Koalicji od wczoraj nie ma. To nie jest koniec świata, a koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy”.

Dodał też, komentując wczorajsze głosowanie nad nowelą ustawy w sprawie ochrony zwierząt i złamanie dyscypliny klubowej przez koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości – posłów Solidarnej Polski i Porozumienia: „Uważam, że nasi byli koalicjanci powinni pakować już biurka”.

W podobnym tonie wypowiadał się rano Ryszard Terlecki. „Jest perspektywa rządu mniejszościowego. (…) Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będzie można przeprowadzać zmian, to niezbędne okażą się przyspieszone wybory” – powiedział.

Jadnak rząd uspokaja: decyzja w sprawie koalicji zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu. Anita Czerwińska poinformowała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie dalszych losów koalicji rządzącej. Stwierdziła, że jedną z możliwości jest rząd mniejszościowy. Niewykluczone są także przyspieszone wybory.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy wywiązał się podczas wczorajszych sejmowych głosowań, w których Solidarna Polska i Porozumienie sprzeciwiły się dwóm ustawom Prawa i Sprawiedliwości: covidowej i tzw. Piątki dla zwierząt.