Informacje

Marta Lempart i jej partnerka chciały być w ABW. Nowe fakty z życiorysu liderki strajku kobiet

Marta Lempart SK Źródło Twitter

Marta Lempart to działaczka społeczna, inicjatorka oraz  liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Z wykształcenia jest prawniczką, a w latach 2008-2010 pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Jak twierdzi portal wpolityce.pl. „Marta Lempart swoje bogate CV próbowała poszerzyć o pracę dla służb”.

„W 2007 roku jej ówczesna partnerka Katarzyna K. złożyła aplikację do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Weryfikacja trwała ponad 2 lata, kobieta przechodziła kolejne szczeble rekrutacji. Ostatecznie jej kandydaturę odrzucono, nie została funkcjonariuszem. Tą drogą w 2011 próbowała pójść także Marta Lempart, ale jej starania zakończyły się dosyć szybko”– czytamy na portalu wpolityce.pl

Sprawa ma swój ciąg dalszy. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał do szefa ABW ws. wycieku informacji o tym, że liderka Strajku Kobiet Marta Lempart ubiegała się o przyjęcie do tej służby. „W związku z wyciekiem informacji niejawnych proszę o wyjaśnienia, czy o sprawie zostały poinformowane organy ścigania” – czytamy w piśmie.

Jak podkreślił RPO w informacji zamieszczonej w poniedziałek na swojej stronie, dane osobowe, o których mowa, „odnoszą się zarówno do samego faktu wzięcia udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w ABW konkretnych osób (w tym Marty Lempart), jak i istotnych danych dotyczących tego postępowania, m.in. dat i przebiegu rekrutacji”.

RPO wskazał przy tym, że ze względu na szczególne wymagania kandydatów do służby w ABW dane osobowe przetwarzane w związku z postępowaniem kwalifikacyjnym podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Rzecznik spytał szefa ABW płk. Krzysztofa Wacławka, jakie działania podjęto w tej sprawie, a zwłaszcza czy – w związku z informacją, że doszło do wycieku informacji niejawnych – o sprawie poinformowano organy ścigania.

Źródło: wpolityce.pl, tvp.info, dziennik.pl