DuchowośćŚwiat

Marynarka wojenna USA chce pozbyć się katolickich mszy. Stanowcza reakcja Trumpa

Obraz David Mark z Pixabay


Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych ogłosiła, że zakończy świadczenie katolickich mszy w swoich bazach w San Diego w Kalifornii z powodu ograniczeń budżetowych – kończąc umowy z lokalnymi katolickimi kapłanami, którzy prowadzą usługi – jednocześnie kontynuując świadczenie innych usług religijnych.

Odprawianie mszy katolickich w bazach marynarki wojennej w rejonie San Diego zakończyło się, ponieważ wojsko odmówiło odniewia kontraktów z księżmi. „Usługi protestanckie w bazach, które są prowadzone przez kapelanów czynnej służby, będą kontynuowane” – powiddział Brian O’Rourke, rzecznik Marynarki Wojennego Południowo-Zachodniego Regionu.

Cała sytuacja wynika z tego, że wojsko w USA ma niedobór katolickich księży wśród duchowieństwa Marynarki Wojennej, czyli Korpusu Kapelanów. To spowodowało konieczność zatrudnienia księży katolickich do prowadzenia nabożeństw w bazach spoza wojska. A na to, jak twierdzą wojskowi księgowi, nie ma już pieniędzy.

„To niesprawiedliwe”- powiedział Bill Bartkus, emerytowany starszy oficer marynarki. „Jest mi przykro, że nie mogę chodzić na msze do bazy wojskowej, do której jeżdżę od 40 lat”.

Z kolei Richard Haas, emerytowany kapitan marynarki stwierdził: „Nie rozumiem, Korpus Kapelanów dołożył wszelkich starań, aby być włączonym. Dlaczego odmawiać katolickim wojskowym prawa do odprawiania nabożeństw?”

Tymczasem Donald Trump oświadczył stanowczo na swoim Twitterze : „Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ani Departament Obrony NIE anulują kontraktu z kapłanami katolickimi, którzy tak dobrze służą naszym mężczyznom i kobietom w siłach zbrojnych, z tak wielkim współczuciem i umiejętnościami. Nie będzie to już nawet temat do dyskusji!”.

źródło: breitbart.com , Twitter