Od soboty obowiązuje rozporządzenie rządu, które wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba. Zatem jak od dziś znowu po weekendzie zaczynamy pracę w biurze, hali produkcyjnej, warsztacie czy idziemy na spotkanie służbowe – maseczka jest obowiązkowa. „Teraz nawet kawy nie mogę się napić przy biurku w open space” – komentują internauci na facebookowym profilu BruLionu.
Noszenie maseczki w miejscu pracy obowiązkowe od 28 listopada
Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że koniec ze zdejmowaniem maski i powoływaniem się na wykonywanie obowiązków służbowych – ta furtka znika. Mamy obowiązek zakrywania twarzy praktycznie w każdych okolicznościach w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu nie jesteśmy sami. Nawet, jeżeli pracujemy w biurze, a nasz współpracownik siedzi daleko od nas.
Przepisy nie dotyczą np. pilotów w kabinie, osób kierujących środkami publicznego transportu i księży odprawiających msze. W mailu do naszej redakcji dyrektor żłobka Ambasada Dziecięca w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w rozporządzeniu wprowadzono też wyjątek dla pracowników przedszkoli, ale żłobków – już nie.
Przepis obowiązuje również np. w zakładowych stołówkach.
Jak czytamy w ustawie:
§ 25. 1. Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski,
maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo
o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517), ust i nosa:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r.
o publicznym transporcie zbiorowym, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej w rozumieniu przepisów
o bezpieczeństwie morskim lub statkach żeglugi śródlądowej, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia
21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 1910) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania,
c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi
bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Przepisy dotyczące nakazu noszenia maseczek znalazły się w paragrafie 25 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Źródło: gov.pl, rmf24.pl
Nadal nie ma ustawy wprowadzającej jeden z trzech przewidzianych Konstytucją stanów nadzwyczajnych. Rozporządzenia, jakie by nie były nie maja oparcia prawnego. Premier, ministrowie, czy Rada Ministrów nie stanowią prawa, ponieważ są organami wykonawczymi. Organ prawodawczy to Parlament uchwalający ustawy, które później podpisuje Prezydent RP. Dopiero w oparciu o nie można wydać akty wykonawcze w postaci np. rozporządzeń. Król jest nagi.