Gospodarka

Nowa tarcza finansowa 2.0 dla ok. 40 branż: turystyki, kultury, rozrywki, gastronomii. Ile dostaną pieniędzy?

Premier Mateusz Morawiecki Źródło: Twitter KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś zasady działania nowej Tarczy Finansowej 2.0 dla najbardziej potrzebujących branż . Takie branże to: turystyka, kultura, rozrywka, gastronomia. Jest ich, opierając się o PKD, około 40.

„Od 9 miesięcy zmagamy się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty. Mamy światełka w tunelu pod względem bezrobocia i aktywności ekonomicznej – to są dobre wskaźniki” – mówił Morawiecki na konferencji prasowej.

https://twitter.com/PremierRP/status/1331896203957702657

Dodał, że państwo nie zostawiło pracowników i przedsiębiorców samych sobie. „Dane z NBP mówią, że Polska w 2020 będzie miała prawdopodobnie największą nadwyżkę na rachunku bieżącym. To świadczy o zdolności Polski do odpowiedzi na trudne czasy” – mówił premier i dodał – ” Ten efekt tarczy, w porównaniu do innych krajów w Europie, pozwala zobaczyć, że OECD i Komisja Europejska prognozują Polsce jeden z najniższych spadków PKB w porównaniu do innych krajów”.

https://twitter.com/PremierRP/status/1331895571678982146

„Rok 2021 będzie rokiem przełomu gospodarczego. Musimy się szybko odbić po roku 2020. Udało nam się uratować branże w ramach naszych działań wiosennych, teraz wprowadzamy Tarczę Finansową 2.0., która pomoże kolejnym branżom” – oswiadczył premier zaznaczając, że „dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by TarczaFinansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem”.

TarczaFinansowa to będą takie rozwiązania jak dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, to postojowe, to świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy zwolnienia ze składek na ZUS.

Jak poinformował premier, co najmniej 35 mld zł trafi do małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. „Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione gdyby nie te rozwiązania w ramach Tarczy 2.0. ” – mówił Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1331895892660645888

Premier złożył też obietnicę -„Ta wojna z wirusem nie skończyła się jeszcze, ale państwo polskie może obiecać jedno – na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samym sobie. Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców”.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *