Polska

Wzrost zakażeń. Morawiecki o kolejnym lockdownie i o tym czy rekonstrukcja rządu obejmie ministra Szumowskiego

By Kancelaria Premiera - File:Mateusz_Morawiecki_Prezes_Rady_Ministrów.jpg, Domena publiczna

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś, że jest coraz więcej przypadków koronawirusa w Polsce. Jest też 7 nowych ognisk zakażeń. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat COVID-19 w Polsce. Uważa, że Polacy „dużo mniej boją się koronawirusa, bo nauczyli się z nim żyć”. Zaznacza, że poznali takie zasady, jak „utrzymywanie dystansu, maseczki czy dezynfekcja”. Z tego powodu „mniej obawiają się wzmocnienia obostrzeń w przypadku nasilenia epidemii i lepiej zakomodują się na potencjalną drugą falę”.

Wg. Ministerstwa Zdrowia dzisiaj zarejestrowano 584 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje też o nowych ogniskach zakażenia: w woj. śląskim w KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia a w małopolskim w zakładach produkcyjnych, zakładzie mięsnym, domu opieki i podmiocie handlowym. To spowodowało komentarze w mediach społecznościowych i spekulacje na temat wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

Szef rządu podkreślił na antenie Polsat News, że nie będzie kolejnego lockdownu. – Nie planujemy blokady i izolacji właśnie dlatego, bo to było bardzo bolesne dla gospodarki, nie tylko dla polskiej, ale całego świata – powiedział. Jako przykład podał kraje, które jego zdaniem czeka największa recesja od II wojny światowej. Wymienił Włochy, Hiszpanię, Francję, Niemcy, Belgię czy Holandię. – Byliśmy w Europie podziwiani za to, że tak szybko się odbijamy – dodał.

Premier zabrał również głos ws. rekonstrukcji rządu. Zapewnił, że rozmowy na ten temat trwają. Zmiana najprawdopodobniej nie obejmie Łukasza Szumowskiego. Minister zdrowia był chwalony za „gigantyczny skok cywilizacyjny w zakresie informatyzacji służby zdrowia”. – E-recepty, e-zwolnienia świadczą o tym, jak sprawnym jest człowiekiem. To nie udało się przez dziesięciolecie – przekonywał.

– Jestem mu wdzięczny za to, że tak wspaniale bronił Polaków przed koronawirusem, za właściwe, odważne decyzje. Dzięki niemu przeszliśmy tę fazę suchą stopą. Ja wobec pana ministra Szumowskiego nie mam żadnych innych planów. Mam nadzieję, że będę z nim współpracował – podsumował Morawiecki.

Źródło: Polsat News