Polska

Minister zdrowia: Plan powrotu do nauki stacjonarnej starszych uczniów zależy od tego, „w jakim miejscu rozwoju pandemii będziemy, ile będzie dziennych zachorowań”

Minister Zdrowia Adam Niedzielski Źródło: Twitter/KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM, że na 90 proc. uczniowie wrócą do szkół po zimowych feriach. Zaznaczył przy tym, że wiele zależy od tego, jak w najbliższych tygodniach będzie rozwijać się będzie w Polsce pandemia

Dopytywany, czy jest już plan powrotu do nauki stacjonarnej starszych uczniów minister zdrowia przekazał, że jest, ale zależy on od tego, „w jakim miejscu rozwoju pandemii będziemy, ile będzie tych dziennych zachorowań”.

– I ja oczywiście bardzo nie lubię tworzyć tutaj prognoz, bo one niestety, tak jak cała pandemia, lubią nas zaskakiwać, ale wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, takie scenariusze.

W czasie ferii zamknięte pozostawać maja hotele. Branża hotelarska przekonuje rząd, aby w okresie ferii przyjmowanie klientów było możliwe. – Będę w tej sprawie nieugięty, bo zdecydowanie najważniejszym celem jest to, żeby przywrócić normalność nie tylko w okresie ferii. Nie chciałbym, żeby przywracanie normalności w czasie ferii odbiło się za chwilę czkawką, jeśli można tak trywialnie powiedzieć i nie będziemy mogli puścić dzieci do szkoły, będziemy mieli przyśpieszenie pandemii.Wolałbym, żeby tę pierwszą decyzją, która będzie, oznaczała powrót do normalności, był powrót dzieci do szkoły. Przynajmniej z tych klas najmłodszych – mówił minister.

Jak dodał, „w tym sensie ferie powinniśmy potraktować jako taki ostatni akt odpowiedzialności przed szczepieniami, kiedy naprawdę ta dyscyplina społeczna jeszcze powinna być

W niedzielę, na antenie Polskiego Radia minister edukacji Przemysław Czarek mówiło różnych wariantach pracy szkół po feriach zimowych.

– W ministerstwie pracujemy intensywnie nad kilkoma, nawet pięcioma wariantami, powrotu do szkół po 17 stycznia, jeśli będzie to możliwe ze względu na pandemię – oświadczył w niedzielę na antenie Polskiego Radia minister edukacji Przemysław Czarek. – Te warianty są różne: od nauczania hybrydowego w pierwszych klasach, po nauczanie hybrydowe we wszystkich klasach szkół podstawowych i ponadpodstawowych – dodał

Czarnek wyjaśnił, że rozwiązania dotyczące nauki po feriach, są dyskutowane w – powołanej przez niego po objęciu urzędu – Radzie Konsultacyjnej do spraw Bezpieczeństwa w Edukacji.

Minister podkreślił, że powrót uczniów do szkół ostatecznie zależeć będzie od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z pandemią. – Ministerstwo ma dużo optymizmu, ale wszyscy musimy się starać, bo wszystko zależy od naszej odpowiedzialności; od odpowiedzialności społeczeństwa w najbliższych kilkudziesięciu dniach – podkreślił.

Źródło:polskatimes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *