InformacjeKultura

Mistrz poprowadzi jedną z najlepszych orkiestr w Europie

Stefan Plewniak

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd powołała na stanowisko Kierownika Muzycznego orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Stefana Plewniaka, wirtuoza skrzypiec, dyrygenta, wybitnego znawcę wykonawstwa odwołującego się do tradycji historycznej bazującej na instrumentach i prawidłach interpretacyjnych z epoki. Artysta i pedagog jest jednym z największych autorytetów w tej materii w skali światowej, zarówno od strony teoretycznej jak i wykonawczej.

Stefan Plewniak jest założycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry Il Giardino d’Amore w Wiedniu, Cappella dell’Ospedale della Pietà Venezia oraz The FeelHarmony Orchestra. Jest także założycielem wytwórni płytowej Ëvoe Records a od sezonu 2019/2020 roku pełni funkcję chef’orchestre z l’Orchestre de l’Opera Royale w Wersalu.

Współpracę w warszawskimi kameralistami rozpoczął w sezonie 2018/2019 inaugurując ją produkcją opery „Orfeusz i Eurydyka” C.W. Glucka oraz prowadząc uroczystą Galą otwierającą XXIX edycję Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. W sezonie 2020/2021 powraca by objąć stanowisko kierownika muzycznego orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz poprowadzić opero – balet J.Ph.Rameau  „Castor i Pollux”.

Artysta ma na koncie osiem albumów utrzymanych wykonawczo w konwencji HIP (historically informed performance), w tym zaliczane do najwybitniejszych płyt roku w opinii krytyków. Niebawem ukaże się kolejna jego płyta z rejestracją „Snu nocy letniej”, Koncertu skrzypcowego i Symfonii Włoskiej, Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Stefan Plewniak jako dyrygent i pedagog współpracuje z NOR59 String Institute w Oslo, w Norwegii prowadzi wykonania dzieł symfonicznych, operowych i oratoryjnych. W minionych latach był też zapraszany jako dyrygent i solista do Carnegie Hall (Nowy Jork) i w salzburskiego Mozarteum.

Absolwent uczelni w Krakowie, Pradze, Mastricht i Paryżu koncertował również w najważniejszych salach całego świata, nagrywając płyty z takimi znakomitymi artystami jak Jordi Savall i Le Concert de Nations, William Christie i Les Arts Florissants, czy Giuliano Carmignola. Prowadzi klasy mistrzowskie na uniwersytetach w USA, m.in.” w Chicago, San Diego, Rochester i Los Angeles.

4 września br. poprowadzi wykonanie „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a koncert w Kościele oo. Paulinów p. w. Św. Ducha w Warszawie (ul. Długa 3) dedykowany będzie pamięci Bernarda Ładysza, światowej sławy śpiewaka, przez wiele lat współpracującego w z  Warszawską Operą Kameralną. W partiach solistów usłyszymy Aleksandrę Kubas-Kruk – sopran; Natalię Kawałek – mezzosopran; Karola Kozłowskiego – tenor oraz Artura Jandę – bas.

– Pozyskanie pan Stefana Plewniaka na stanowiska Kierownika Muzycznego MACV, to kolejny krok w rozwoju naszej instytucji – mówi Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Odwołująca się do tradycji wykonawstwa muzyki dawnej zgodnie z wymogami epoki orkiestra, już uznawana za czołową  w Europie, otrzymuje kapelmistrza, który jest gwarantem jej rozwoju i artystycznych sukcesów. To kolejny krok w umacnianiu naszej pozycji jako zespołu, wskazującego kierunki w interpretacji z poszanowaniem  historycznych zasad.