Polska

W magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów. Szpitale prywatne utworzą „łóżka covidowe”. Przybędzie 10 tys. nowych miejsc dla chorych

Mateusz Morawiecki Źródło: Twitter/Kancelaria Premiera

Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego; w leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Na briefingu podczas wizyty w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim szef rządu mówił, że szpitale – które są na pierwszej linii walki z koronawirusem – muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt.

Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3 – zapasy na najbliższych parę miesięcy – wyliczał premier.

Jak mówił, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory czy respiratory. 

Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie Covid-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali – poinformował Morawiecki.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia planuje włączenie do walki z epidemią szpitali prywatnych oraz zmiany w funkcjonowaniu szpitali powiatowych i wojewódzkich. – W perspektywie tygodnia pozwoli to na podwojenie bazy łóżkowej dostępnej dla pacjentów covidowych – powiedział szef resortu Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej w KPRM zaznaczył, że trwają przygotowania na „wszystkie możliwe scenariusze, nawet te najgorsze”, sięgające 20 tys. zakażeń jeszcze w tym tygodniu.

Szef resortu zdrowia mówił, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem.– Jest deklaracja współpracy; do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka covidowe – powiedział.

Poinformował, że w wyniku takich przekształceń ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Obecnie jest 15 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem w całym kraju; zajętych jest ok. 8 tys., czyli 60 proc.

Źródło: dziennik.pl tvp.info