Świat

MSZ odradza podróże do Chorwacji. Poziom zakażeń nad Adriatykiem jest ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce

Trogir. Chorwacja. Obraz neufal54 z Pixabay

Ministerstwo spraw zagranicznych odradza podróże do Chorwacji poza tymi, które nie są konieczne, ze względu na duży odsetek nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 – poinformował resort we wtorek na Twitterze i na portalu Polak za granicą.

„MSZ RP odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń na #COVID19” – poinformowało we wtorek MSZ na Twitterze.

Na portalu Polak za granicą MSZ dodało, że poziom zakażeń w Chorwacji „jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową”, uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tam tymczasowo – turystycznie.

Portal zaznacza, że w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, w tym na promach i w taksówkach, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta np. na pocztach i dworcach, w bankach, kantorach i punktach usługowych jak np. fryzjer, kosmetyczka.

Wprowadzono ograniczenie godzin pracy obiektów gastronomicznych i rozrywkowych – wszystkie mają obowiązek zamknięcia najpóźniej o północy – zaznaczyło MSZ w informacji dla podróżnych. „Ponadto obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów).

Chorwackie władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zakażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/chorwacja) oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu (https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb).

Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji można znaleźć na stronach internetowych (https://www.koronavirus.hr/en) oraz (https://civilna-zastita.gov.hr/).

„Apelujemy o stosowanie się do zaleceń Sztabu Kryzysowego Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji i unikanie miejsc szczególnie zatłoczonych – również tych na świeżym powietrzu, np. na plażach oraz w lokalach gastronomicznych” – prosi MSZ.

MSZ odradza także podróże na Maltę. Ma to związek z rosnącą w tym kraju liczbą przypadków zachorowań na Covid-19. MSZ przypomniało również o zamknięciu lądowych i morskich granic Gruzji. Z kolei Japonia – jak informuje MSZ – wprowadziła całkowity zakaz wjazdu cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy. 

Resort odradza także podróże na Białoruś, ale ma to związek nie z koronawirusem tylko z zamieszkami politycznymi.

Udając się do niemal wszystkich państw należy również wypełnić standardowy kwestionariusz zawierający podstawowe dane osobowe w związku z kontrolą rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Źródło: MSZ