Kultura

Multipleksy w końcu otwarte. Jednak nie spodziewajmy się filmowych nowości czy hitów. Na te musimy poczekać do…jesieni

Obraz Bruno /Germany z Pixabay

Kina Cinema City i Helios będą otwarte od 3 lipca, część kin Mutlikino już od 19 czerwca. Na razie będa pokazywane filmy sprzed kilku miesięcy. Pierwsze premiery spodziewane są dopiero w drugiej połowie lipca. Największą z nich będzie animowany „Mulan”.

Koncern Cineworld, do którego należy Cinema City, podał harmonogram otwarć swoich kin w większości krajów, w których jest obecny. W Polsce otworzy multipleksy 9 lipca a swoją decyzję uzasadnia tym, że na drugą połowę lipca zaplanowano dwie duże premiery: „Tenet” Christophera Nolana i animacja Disneya „Mulan”.

Polski oddział Cinema City zapowiedział, że po otwarciu kin zarówno pracownicy, jak i widzowie będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. W kilku miejscach w każdym kinie będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk, toalety będą dezynfekowane i czyszczone co godzinę, a sale kinowe – po każdym seansie. Kina będą mogły odwiedzać osoby niekaszlące, mające temperaturę ciała poniżej 38 stopni oraz te, które przez ostatnie dwa tygodnie nie miały kontaktu z zarażonymi koronawirusem. Firma poinformowała, że w jej kinach tak jak przed przerwą będzie można kupować napoje i przekąski.

Multikino w piątek 19 czerwca otworzyło kina w Poznaniu , aglomeracji warszawskiej oraz w Zgorzelcu. Pozostałe kina sieci Multikino wznowią działalność 3 lipca. Podobnie jak niektóre kina z sieci Helios.

– Zgodnie z rządowymi wytycznymi widzowie na terenie kina powinni mieć zakryte usta i nos. Nasi klienci kupujący w kasach bilety mogą płacić za nie bezgotówkowo kartą płatniczą, Blikiem i telefonem bądź nabyć je online poprzez stronę multikino.pl lub przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej Multikina – wyjaśnia Paweł Świst prezes Multikina.

Od 19 czerwca w Multikinach będą wyświetlane m.in. filmy, które z powodu epidemii miały krótszą dystrybucję albo w ogóle nie były pokazywane : „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Niewidzialny człowiek”, „Swingersi”, „365 dni”, „Zenek” oraz „Najświętsze serce”. Sieć kin przypomni też hity ostatnich lat: „Thor: Ragnarok”, „Joker”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i więzień Azkabanu”.

26 czerwca na ekrany wejdzie dramat „Tylko sprawiedliwość”, a w lipcu m.in. film biograficzny „Zdrajca”, romans „Coś się kończy coś zaczyna”, romans muzyczny „Na topie” i romans obyczajowy „#tuiteraz” oraz „Polowanie”. Od początku lipca „Czworo dzieci i coś”, od 24 lipca „Mulan”, a od 31 lipca „Spongebob film: na ratunek”.

Wszystko wskazuje na to, że na większe premiery filmowe trzeba będzie poczekać do jesieni. Już wiadomo, że w listopadzie wejdzie na ekrany nowy film o przygodach Jamesa Bonda “Nie czas umierać” , Pojawi się w kinach 12 listopada (UK) i 20 listopada (USA).